Szef MSZ Chin – „przyjaźń chińsko-rosyjska jest solidna jak skała”

W poniedziałek (07.03) szef chińskiego MSZ Wang Yi na dorocznej konferencji prasowej w kuluarach sesji parlamentu oświadczył, że „Przyjaźń między narodami Chin i Rosji jest solidna jak skała, a oba kraje mają szerokie perspektywy współpracy”.

Wang zapewniał, że niezależnie od zagrożeń związanych z niestabilną sytuacja międzynarodową Chiny i Rosja będą utrzymywać swoja strategiczną determinację i dalej będą rozwijać wszechstronne partnerstwo i koordynację w nowej Erze.

Oświadczył również, że „Chiny popierają rozmowy pokojowe pomiędzy Rosją a Ukrainą i są gotowe do współpracy ze społecznością międzynarodową w sprawie ewentualnej mediacji – jeśli będzie to konieczne”.

Minister stwierdził, że zachęcanie do rozmów pokojowych jest jednym z dwóch głównych zadań stojących obecnie przed społecznością międzynarodową w sprawie Ukrainy”. Drugim zadaniem jest „zapobieganie dużym kryzysom humanitarnym”.

Wang zwrócił szczególna uwagę na zmuszanie do opuszczania swoich domów, ochronne ludności cywilnej oraz zapewnienie szerokiego dostępu do pomocy humanitarnej. Apelował również o zapewnienie bezpieczeństwa obcokrajowcom na Ukrainie i pomoc w ich powrocie do swoich krajów oraz wspieranie przewodniej roli ONZ w niesieniu pomocy humanitarnej.

 

Minister odniósł się też do napiętej relacji pomiędzy Chinami a Tajwanem, jak zaznaczył Wang Yi – „Kwestie Tajwanu i Ukrainy zasadniczo się od siebie różnią i nie można ich porównywać, ponieważ Tajwan jest nieodłączną częścią terytorium ChRL, a kwestia Ukrainy dotyczy sporu pomiędzy Rosją a Ukrainą”. Minister obwinił władze w Tajpej za napięcia w relacjach z Pekinem i powtórzył stanowisko władz ChRL, że kwestia Tajwanu jest wewnętrzną sprawą Chin. Była to odpowiedź na pytanie o możliwość konfliktu zbrojnego i obaw, że Chiny „zrobią to, co Rosja zrobiła Ukrainie” aby przejąć kontrolę nad Tajwanem.

Minister zapowiedział, że „Chiński Czerwony Krzyż przekaże Ukrainie partię pomocy humanitarnej tak szybko, jak to będzie możliwe”. Oświadczył też, że „Chiny w dalszym ciągu podejmują własne wysiłki na rzecz przezwyciężenia kryzysu humanitarnego na Ukrainie”

Wojna na Ukrainie – Raport Dnia (niedziela – 06 marca)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię