Prezydent A. Duda po spotkaniu z K. Harris

Foto: Facebook Andrzej Duda - Jakub Szymczuk

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska wraz z sojusznikami z NATO stoi po stronie Ukrainy. Prezydent rozmawiał z Belwederze z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris.

Andrzej Duda mówił po spotkaniu, że świat zachodni jest zdeterminowany, by obronić Ukrainę. „Razem ze Stanami Zjednoczonymi i naszymi pozostałymi sojusznikami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i całym wolnym, uczciwym światem, stoimy po stronie Ukrainy i będziemy się starali uczynić wszystko, aby w jak największym stopniu Ukrainę obronić” – deklarował prezydent. Andrzej Duda potępił też – jak się wyraził – barbarzyńską agresję Rosji, w tym ataki na cele cywilne.

 

Z kolei wiceprezydent USA Kamala Harris podziękowała Polakom za pomoc wojennym uchodźcom z Ukrainy. Dodała, że dziś Polacy reprezentują to co najlepsze w człowieczeństwie i okazywali „niezwykłą wielkoduszność i życzliwość” „Dlatego w imieniu prezydenta Joe Bidena i Amerykanów dziękuję panu, panie prezydencie i wszystkim Polakom, za to, co robicie każdego dnia” – mówiła wiceprezydent.

Podczas całej konferencji prasowej Andrzej Duda mówił w języku polskim. Jednak w pewnym momencie prezydent zdecydował się na dosłowny cytat z Kamali Harris.  To jest właśnie prawdziwa przyjaźń. Jak powiedziała dzisiaj pani wiceprezydent  mówił Andrzej Duda i zrobił krótką pauzę.

W tym momencie przeszedł na język angielski i zacytował Kamalę Harris: „friend in need, is a friend indeed” („prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”).

W programie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w Warszawie są także spotkania z: premierem Kanady, uchodźcami z Ukrainy, pracownikami amerykańskiej ambasady w Warszawie oraz amerykańskimi dyplomatami ewakuowanymi z Kijowa.

IAR

Dlaczego powinniśmy mówić “w Ukrainie”, a nie “na Ukrainie”?

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię