Środa (9.03) to czternasty dzień zmagań Ukrainy z rosyjskim agresorem. UE przyjęła nowe sankcje, które uderzają w Rosję i Białoruś. USA poinformowało, że przekażą Polsce dwie baterie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot.
W Ukrainie Rosjanie odcięli od energii elektrownię w Czarnobylu, zbombardowali szpital dziecięcy w Mariupolu, a pojmani rosyjscy żołnierze mający już dość wojny apelują o jej zakończenie. Przedstawiamy zestawienie najważniejszych wydarzeń dotyczących napaści Rosji na Ukrainę i jej skutków.
Nowe sankcje dla Rosji i Białorusi.
- Unia Europejska przyjęła nowe sankcje wymierzone w Białoruś i Rosję.
- Trzy Białoruskie banki: Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Banku Rozwoju Republiki Białorusi zostały wykluczone z systemu SWIFT.
- EU wprowadziła również sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej o technologii radiokomunikacyjnej do Rosji.
- Rozszerzono listę osób prawnych, podmiotów i organów objętych zakazami dotyczącymi usług inwestycyjnych, zbywalnych papierów wartościowych, instrumentów rynku pieniężnego i kredytów.
-
Czytaj również: Wojna w Ukrainie – Rozmowy w tureckiej Antalyi
Polskie MiGi dla Ukrainy
- Rzecznik Pentagonu John Kirby stwierdził, że przekazanie polskich MiGów do dyspozycji USA oraz ich start z bazy NATO w Ramstein budzi poważne obawy dla całego Sojuszu atlantyckiego. Kirby dodał, że nie widzi dla tej propozycji żadnego uzasadnienia.
- Wiceszef MSW Paweł Jabłoński stwierdził – „Stanowisko rządu jest właśnie takie, że my jesteśmy gotowi do bardzo różnych form działania, ale priorytetem zawsze musi być polskie bezpieczeństwo […] Nie może być tak, że Polska ma – jako jedyny kraj NATO – ponosić ryzyko, a pozostałe kraje nie miałyby w żaden sposób tego nam kompensować czy tego współdzielić”.
- Polska strona przekonuje, że będzie kontynuowała rozmowy z sojusznikami.
USA przekaże Polsce dwie baterie Patriot
- Rzecznik Dowództwa Sił USA w Europie Scott Ghiringhelli zapewnił, że „USA wyślą dwie baterie systemów obrony przeciwrakietowej Patriot dla Polski”.
- Rozmieszczenie systemu Patriot ma „przeciwdziałać jakimkolwiek potencjalnym zagrożeniom dla sił USA i sojuszników oraz terytorium NATO”
- Kontrakt na zakup dwóch baterii Patriot Polska podpisała w 2018 roku w ramach pierwszego etapu programu obrony powietrznej Wisła – zgodnie z zapowiedziami MON mają one trafić do Polski na przełomie 2022 i 2023 roku.
Zbombardowano szpital dziecięcy w Mariupolu
- Wojsko rosyjskie zrzuciło z samolotów bomby na szpital dziecięcy w Mariupolu.
- Jak poinformowała rada miejsca Mariupola – „zniszczenia są ogromne”.
- Prezydent Zełenski zapytał – „Dzieci są pod gruzami. Okrucieństwo! Jak długo jeszcze świat będzie wspólnikiem ignorowania terroru?”
Rosja zerwała ustalenia w sprawie ewakuacji z Izium
- Szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow poinformował w środę, że „Zamiast planowanych pięciu tysięcy z Izium w obwodzie charkowskim, na wschodzie Ukrainy, udało się ewakuować tylko 250 osób”. Jak dodał – „Ustalenia zostały zerwane przez stronę rosyjską […] Cały dzień miasto było ostrzeliwane. Dziesiątki autobusów nie mogły dojechać do miasta, by zabrać mieszkańców”.
- Syniehubow przekazał również, że „Miasto praktycznie nie funkcjonuje. Nie ma elektryczności, gazu, ciepła, wody; nie działa sieć komórkowa, Internet, radio i telewizja. Wszyscy są w schronach”.
-
Czytaj również: Wojna w Ukrainie – najnowszy raport o rosyjskich stratach
Rosyjska baza zajęta
- W środę BBC powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeha Syniehubowa poinformowało, że „Rosyjska baza w pobliżu miasta Dergacze w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy została rozbita przez siły ukraińskie”.
- Syniehubow oznajmił, że „ukraińska piechota wraz z jednostkami Gwardii Narodowej i obrony terytorialnej przypuściła kontrnatarcie na pozycje rosyjskiej artylerii, skąd systematycznie ostrzeliwano okolice Charkowa.”
- Uciekający żołnierze rosyjscy zostawili sprzęt wojskowy i broń.
Chiny ostrzegają NATO
- Rzecznik Chińskiego MSZ Zhao Lijian na konferencji prasowej w środę poinformował, że „Działania NATO pod przywództwem Stanów Zjednoczonych doprowadziły napięcia między Rosją a Ukrainą do punktu krytycznego”.
- Rzecznik wezwał USA do poważnego potraktowania chińskich obaw oraz do niepodważania praw i interesów Chin w kontekście „rozwiązywania kwestii Ukrainy” oraz chińskich powiązań z Rosją.
-
Czytaj również: Wiktor Suworow: “Putin nie dożyje Bożego Narodzenia”
Holandia nie przyjmie uchodźców
- Jak poinformował w środę sekretarz stanu ds. azylu i migracji Eric van der Burg – „Niderlandy na razie nie zamierzają przyjmować ukraińskich uchodźców z Europy Wschodniej”
- Sekretarz zapowiedział również, że „relokacja w Unii Europejskiej rozpocznie się dopiero wtedy, gdy o pomoc zwrócą się kraje, w których przebywają uchodźcy”.
- Burk wyjaśniał w trakcie swojego wystąpienia w parlamencie, że „Polska, Węgry i Mołdawia twierdzą na razie, że sobie radzą”. Wyrażał jednocześnie podziw za „niesamowity wysiłek”, jaki te kraje ponoszą w pomocy osobom uciekającym z zaatakowanego przez Rosję kraju.
- Premier Holandii Mark Rutte podkreślił, że „Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej”.
- Szef holenderskiego rządu tłumaczył dziennikarzom – „Rozumiem, że Ukraina ma takie życzenie, ale to długofalowy proces, który może nawet potrwać dziesięciolecia”.
Rosjanie odcięli od energii elektrycznej elektrownię w Czarnobylu.
- W środę wojska rosyjskie odłączyły od dostaw prądu elektrownię jądrową w Czarnobylu.
- Zapasowe generatory pozwolą zasilić kompleks tylko przez dwie doby.
- Jak przekazał ukraiński minister Dmytro Kułeba – „kiedy system chłodzenia paliwa zostanie wyłączony grozi to wyciekiem promieniowania”.
- Ekspert Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej – Adam Rajewski zapewnia, że „nie ma ryzyka skażenia radioaktywnego w Polsce.”
Rosyjscy jeńcy wzywają Rosję do zaprzestania wojny
- Pojmani w Ukrainie żołnierze rosyjskiej armii wezwali przywódców swojego kraju do „zaprzestania bezsensownej i podstępnej wojny z Ukrainą”.
- Siedmiu jeńców wystąpiło na konferencji. Zostali pojmani po utracie sprzętu wojskowego i krótkiej walce z ukraińskimi siłami, w trakcie której zdecydowali się poddać.
- Jeniec Siergiej Gałkin przekazał że Rosji powiedziano im, że muszą ratować ludność cywilną Ukrainy, tymczasem prawda jest zupełnie odwrotna.
- Więzień wojenny Wołodymyr Raskazow przeprosił obywateli Ukrainy za „przybycie tutaj jako zbrodniarze wojenni”.
-
Czytaj również: USA ostrzega – Rosja może użyć broni biologicznej
Uchodźcy w Torwarze
- Joanna Niewczas, koordynatorka wolontariuszy pomagających w punkcie recepcyjnym dla uchodźców z Ukrainy zorganizowanym w warszawskiej Hali Torwar wylicza niedociągnięcia organizacyjne – „Brakuje stałych posiłków, pieniędzy na realizację leków na receptę, środków ochrony osobistej”.
- Wolontariusze apelują o większe wsparcie ze strony wojewody mazowieckiego.
- Koordynatorka Wolontariuszy twierdzi – „Potrzebujemy ludzi do pracy i pieniędzy”.
- Na „zarzuty” odpowiada wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł – „Uchodźcy oprócz całodziennego wyżywienia mają pomoc psychologiczną, środki czystości, punkt medyczny z ratownikami i lekarzami i zapas leków. Wszystko, co jest potrzebne do pobytu, jest na miejscu, nawet dodatkowa sala dla matek z dziećmi i sala do zabawy dla najmłodszych”. Jak dodał – „Wszystko obsługiwane jest przez ogromną liczbę wolontariuszy. To wsparcie nie tylko dla wojewody, a także dla osób, które są tu zakwaterowane, wszyscy są wdzięczni”.
Bruksela nie radzi sobie z przyjmowaniem uchodźców
- Bruksela ma problemy z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy.
- Wnioski o azyl można składać tylko w jednym miejscu – Ukraińcy koczują tam od rana do nocy, niektórzy mają problem z noclegiem.
Zamachy na prezydenta Ukrainy
- Doradca prezydenta Mychajło Podolak oświadczył – „Prób przeprowadzenia zamachu na Zełenskiego było kilkanaście”.
- Podolak zapewnił, że Ukraina ma „bardzo silną sieć wywiadowczą i kontrwywiadowczą; wszystko monitorujemy, wszystkie zbliżające się do prezydenta grupy są eliminowane”.
ONZ o śmierci cywilów
- Jak przekazuje Biuro Praw Człowieka ONZ – „Od początku rosyjskiej inwazji zginęło w Ukrainie co najmniej 516 cywilów, a 908 zostało rannych”. W oświadczeniu podkreślono, że liczby te mogą być w rzeczywistości „o wiele wyższe”.
- Jak informuje szef administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko informuje, że w samym Mariupolu zginęło 1200 cywilów.
-
Czytaj również: Międzynarodowy Czerwony Krzyż o skutkach wojny na Ukrainie
Kolejne firmy wycofują się z Rosji
- Z powodu rosyjskiego ataku na Ukrainę produkcję i sprzedaż piwa na terenie Rosji wstrzymuje Heineken. Browar informuje również, że nie będzie reklamować swoich produktów w tym kraju.
- Największa na świecie grupa spożywcza – Nestle, poinformowała, że zawiesiła wszystkie inwestycje kapitałowe w Rosji, nadal jednak będzie dostarczać tam podstawowe produkty spożywcze;
- Działalność w Rosji zawiesiło 850 restauracji McDonalds – obywatele Rosji zaczęli gromadzić się przed restauracjami aby zjeść ostatni posiłek przed ich zamknięciem.
- Rosyjskie Media informują, że drzwi do McDoland’s są zamknięte na skutek „braków w dostawie”.