Rosyjska walka z amerykańskim Facebookiem

Rosyjska machina propagandowa, a dokładniej jej prawe ramię w postaci Roskomandzora- rosyjskiego regulatora telekomunikacyjnego częściowo ograniczyła wolność słowa.

Atak na jedno z podstawowych praw demokratycznego świata miał miejsce w postaci ograniczenia działania Facebooka w Rosji. Jest to podobno odpowiedź Kremla na blokowanie kont ludzi powiązanych bezpośrednio z Putinem przez amerykańską firmę Meta.

Roskomandzor twierdzi, że Facebook narusza rosyjskie prawo ograniczając lub blokując oficjalne konta ludzi powiązanych z Kremlem i mających powiązania z rosyjską inwazją na wolną i niepodległą Ukrainę.

Zanim nastąpiła blokada Facebooka, Roskomnadzor zażądał oficjalnych wyjaśnień. Nakazał również firmie Meta odblokowanie kont w trybie natychmiastowym. Oczywiście, Facebook nie przychyli się do żądań Roskomandzora i takim o to sposobem rosyjscy urzędnicy zablokowali firmę Marka Zuckerberga w Putinowskiej Rosji.

Na chwilę obecną nie jest jeszcze do końca znany zakres ograniczeń rosyjskiego regulatora mediów.

Przedwczoraj rosyjscy urzędnicy nakazali zaprzestanie korzystania w jakikolwiek sposób na platformie Facebooka. Wszelkie rosyjskie organizacje, czy firmy medialne nie mogą posiłkować się Facebookiem jako źródłem informacji. Fakty upublicznianie na Facebooku, według Roskomandzora, należą do treści niedozwolonych, nie właściwych za które grozi odpowiedzialność karna.

Na całej tej przepychance na linii Roskomandzor – Facebook najbardziej cierpią zwykli Rosjanie, którzy na co dzień często korzystali z aplikacji Meta. Dla statystycznych Rosjan Facebook nie jest traktowany jako narzędzie polityczne, a miejsce do wyrażania siebie, do kontaktów z innymi ludźmi. Jak napisał w oficjalnym komunikacie prezes Meta ds. Globalnych Nick Clegg : „Chcemy, aby Rosjanie nadal wyrażali swoje głosy, dzielili się opiniami, tym co się dzieje, organizowali różne przedsięwzięcia z wykorzystaniem Facebooka, Massengera czy WhatsAppa.”

 

Serwisy Facebooka od dawna mają ważne znaczenie dla samych władz rosyjskich. Kilka tygodni temu, jeszcze przed inwazją Putinowskiej Rosji na wolną Ukrainę, Facebook był jednym z głównych kanałów szerzenia propagandy, zakłamywania rzeczywistości i wprowadzania dezinformacji wśród rosyjskiego społeczeństwa. Mimo, że mamy spore ograniczenia w funkcjonowaniu amerykańskiego Meta to i tak spodziewane jest, że poziom zakłamania i dezinformacji będzie znacząco wzrastać.

Anonymous włamali się do Rosyjskiej Agencji Federalnej – wyciekło 360 000 dokumentów dotyczących kontroli mediów i cenzury

Posłuchaj: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię