Cierpliwość – cnota, którą warto ćwiczyć

Cierpliwość jest cnotą stanowiącą podstawowy wyznacznik siły ludzkiego ducha – im silniejszym jest się człowiekiem, tym większa cierpliwością potrafi się wykazać.

Cierpliwość pozwala żyć w harmonii z całym wszechświatem, bez niej nie można posuwać się dalej na ścieżce rozwoju duchowego. Cierpliwość mimo wielkiej wagi w życiu człowieka, nie jest cechą popularną i powszechną w społeczeństwie, jest trudna do osiągnięcia i utrzymania.

Każdy człowiek pragnie szczęśliwego życia – dlatego swoje życie układamy w pewien wzór, stawiamy cele i staramy się je realizować. Czasami ścieżka, która wybieramy do osiągnięcia szczęścia jest przepełniona złudzeniami i cierpieniem. W większości przypadków źródłem nieszczęścia jest brak cierpliwości, jej brak zaburza równowagę w życiu i komplikuje osiągnięcie prawdziwego szczęścia.

 

Nieważne o co się staramy – o lepszą pracę, wymarzony dom, miłość, posiadanie dzieci – brak cierpliwości będzie zgubny, będzie prowadził do podejmowania błędnych decyzji. Ludzką naturą jest, że oczekiwanie nas męczy i denerwuje, trudno jest zachować dystans wobec swoich pragnień. Koniecznie trzeba zdać sobie sprawę, że nie realizacja celów służy człowiekowi najlepiej lecz droga, która do nich prowadzi.

Droga do cierpliwości nie polega na wyzbyciu się pragnień, nie polega na zgięciu karku w pokornym oczekiwaniu spełnienie. Sztuka to pielęgnowanie w sobie wewnętrznego spokoju, czerpania radości z dążenia do upragnionego celu. Pragnienia i marzenia powinny być drogowskazem, pokazują dokąd zmierzamy. Jeżeli zaczniemy realizować cele na siłę prześcigniemy samego siebie i pogubimy w swoich emocjach – niecierpliwość burzy spokój ducha.

Warto podkreślić, że każdy człowiek ma w sobie wystarczająco dużo siły, aby działać w cierpliwy sposób. Nawet jeśli pragnie czegoś bardzo mocno nie zdobywa tego „po prostu” – zwykle musi odczekać swoje i podjąć konkretne działania. Cokolwiek stanie się obiektem naszego pożądania warto sobie uświadomić, że na wszystko przyjdzie czas, że nie wszystko stać się musi teraz i już. Tylko pielęgnowanie w sobie cierpliwości pozwoli cieszyć się życiem każdego dnia.

Masz mało energii? Wypróbuj poniższe wskazówki!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię