Główne przyczyny dolegliwości bólowych u osób starszych

Wiele starszych osób ma tendencje do lekceważenia bólu stawów i ogólnego bólu ciała myśląc, że każdy ból po 50. roku życia to normalna część procesu starzenia się. Niestety nieleczony ból może przerodzić się w chroniczny i znacznie obniżyć jakość ich życia.

Ból przewlekły, definiowany jest jako ból utrzymujący się przez ponad trzy miesiące i może wskazywać na inne, ukryte choroby -zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, a nawet rak. Według statystyk około jedna na pięć osób w wieku 65 lat i starszych ­­cierpi na przewlekły ból. Najczęstszymi przyczynami bólu u osób starszych są:

1. Zapalenie stawów, artretyzm, jest chorobą układu mięśniowo-szkieletowego, która powoduje ból stawów, stan zapalny i sztywność. Dwa najczęstsze typy zapalenia stawów u osób starszych to choroba zwyrodnieniowa stawów i reumatoidalne zapalenie stawów.

 

2. Choroba zwyrodnieniowa stawów to postępujące zużycie chrząstki stawowej. W miarę jak staje się mniej elastyczna, chrząstka traci zdolność amortyzowania bolesnego ocierania się o siebie kości. Osoby w podeszłym wieku cierpiące na chorobę zwyrodnieniową stawów często skarżą się na poranną sztywność oraz ostry lub tępy ból stawów palców, kolan, bioder i kręgosłupa.

 

3. Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że ​​organizm sam siebie atakuje. Charakteryzuje się ostrym bólem, obrzękiem i deformacją stawów palców, stóp i nadgarstków. Ból i stan zapalny stawów mogą nawet doprowadzić do kalectwa.  Osoby starsze z reumatoidalnym zapaleniem stawów często doświadczają przedłużającej się porannej sztywności oraz ciepłych, tkliwych i opuchniętych stawów.

4. Zwyrodnieniowa choroba dysku jest kolejną dolegliwością często dotykającą osoby starsze. Ból w dole pleców i ból szyi są bardzo częstymi oznakami tej choroby. Kiedy dyski w szyi i dolnej części pleców ulegają degeneracji, miękki materiał wewnątrz dysków może wybrzuszać się lub pękać, naciskając na nerwy lub rdzeń kręgowy. Wypadnięcie dysku jest częstą przyczyną bólu nerwów i bólu krzyża u osób starszych. W zależności od dotkniętych dysków, osoba może odczuwać ból szyi, ból w dole pleców lub ostry, przeszywający ból w pośladkach i nogach. Choroba zwyrodnieniowa dysku dotyka ludzi w wieku od 40 lat i nasila się w latach 60.

 

5. Ostroga kostna i piętowa to kolejne dolegliwością wywołujące ból a nawet uniemożliwianie poruszanie się. Obie choroby tworzą zwapnione narośla, które występują wzdłuż kręgosłupa, szyi, ramion, bioder, kolan i stóp. Starzenie się, zwyrodnienie dysku i urazy sportowe przyczyniają się do wzrostu ostrogi kostnej. Kiedy ostrogi kostne naciskają na sąsiednie nerwy, ścięgna i więzadła, powoduje to ból dolnej części pleców, szyi i stawów w dotkniętych chorobą. Mrowienie i drętwienie są oznakami ucisku ostrogi kostnej na nerwach.

6. Intensywny ból w barku i trudności poruszania ramieniem są kolejną dolegliwością bólową często występującą u osób starszych. Nazywa zamrożonym barkiem choroba ta częściej dotyka kobiet niż mężczyzn oraz osoby chore na cukrzycę. Może być wynikiem długotrwałego unieruchomienia barku po operacji lub konsekwencją przewlekłego stanu zapalnego torebki stawowej. Zamarznięcie barku występuje, gdy tkanki łączne wokół stawu barkowego pogrubiają się i napinają.

 

Każda z powyższych dolegliwości bólowych wymaga leczenia. Szybkie rozpoznanie choroby daje większą szanse na lepsze szanse wyleczenia lub odwleczenia choroby w czasie.

Najczęstsze problemy zdrowotne po 70. roku życia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię