WARCZENIE PSA – co oznacza?

Porozmawiajmy o jednym ze sposobów komunikacji psów.  Czworonogi warczą, aby przekazać wiele różnych rzeczy, od agresji, strachu po zachęcanie do zabawy.

Najczęściej jest to sygnał ostrzegający, co jeszcze może oznaczać?

Rodzaje warczenia:

CICHE, W NISKIEJ TONACJI wydobywające się z piersi jest ostrzeżeniem pewnego siebie psa, mówiącego „trzymaj się z daleka”. Takie groźby czasem kończą się atakiem

CICHE, W WYŻSZEJ TONACJI wydobywające się z pyska, przypominające chrapanie, również jest ostrzeżeniem. Podwyższona tonacja świadczy jednak o mniejszej pewności siebie pupila, a co za tym idzie – jest mniej skłonny do walki. 

 

WARCZĄCE SZCZEKANIA W NISKIEJ TONACJI (czasem warczenie zakończone szczeknięciem) wyraża ostrzeżenie, ale jednocześnie prośbę o wsparcie od swojego opiekuna lub innych psiaków.

GŁOŚNE WARCZENIE oznacza, że zwierzę dobrze się bawi, lub chce Ci przekazać, żeby bawić się z nim dalej! Łatwo jest odróżnić ten typ warczenia od pozostałych, ze względu na podwyższoną głośność, ale też mowę ciała która psu towarzyszy.

CICHE, MRUCZĄCE WARCZENIE – jest delikatne, długie i dudniące . Pojawia się głównie np. podczas masażu psa i oznacza nic innego jak przyjemność.

Więcej porad możesz zobaczyć tutaj 

IK

Dlaczego pies jęczy?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię