Czarna morwa – właściwości i zastosowanie

Morwa czarna to gatunek drzewa z rodziny morwowatych, naturalnie występuje w Azji i części Europy.

Roślina dzięki swoim różnorodnym właściwościom jest od wieków wykorzystywana w medycynie ludowej i naturalnej. Zawiera wiele substancji bioaktywnych w swoich owocach, liściach i korze.

Ciemnofioletowe jagody mają mnóstwo witamin, między innymi witaminę A, witaminy z grupy B (B1, B2, B3 i B9) i witaminę C. Dodatkowo są bogate w różne minerały – fosfor, magnez, potas, wapń i żelazo.

Co ciekawe pomimo tego, że w ich skład wchodzą cukry proste mogą je jeść diabetycy. Osoby będące na diecie też mogą je spokojnie spożywać ze względu na małą ilość kalorii, w 100 gramach znajdują się tylko 64 kalorie. Przetwory z jagód są świetne dla cukrzyków i osób z nadwagą, a suszone są doskonałą przekąską.

Wyciśnięty sok z owoców ma działanie delikatnie przeczyszczające i odkażające. Sprawdza się jako środek wykrztuśny, napotny i przeciwbakteryjny, jest idealny do leczenia wszelkich infekcji górnych dróg oddechowych. Zwalcza kaszel, różne stany zapalne, działa przeciwgorączkowo, pomaga na problemy z nerkami i żołądkiem.

 

Stosuje się go taż w przypadku leczenia anemii ze względu na dużą ilość żelaza.
Jej liście i korzenie ze względu na swoje pobudzające metabolizm działanie są bardzo cenione w dietetyce. Stosuje się je jako naturalny suplement w dietach odchudzających. Substancje zawarte w morwie czarnej nie tylko przyśpieszają metabolizm, ale też mają pozytywny wpływ na przemianę cukrów. Dzięki temu unikniemy nadmiernego wchłaniania się cukru i unormujemy poziom insuliny w krwi, dodatkowo będziemy czuć większą sytość po posiłku. Napary z kory oprócz tego, że wykazują działanie stymulacji przemiany materii, są również moczopędne.

Owoce czarnej morwy są soczyste i bardzo orzeźwiające z charakterystycznym słodko-kwaśnym smakiem. Wykazują właściwości pobudzające trawienie. Można przygotować z nich lecznicze syropy, soki, nalewki, napary, dżemy, konfitury, wina lub jeść je na surowo. Jagody świetnie zwalczają wszelkiego rodzaju zapalenia, używano ich też do zatamowania krwawienia. Co więcej mają działanie antyoksydacyjne, czyli chronią komórki przed mutacjami kancerogennymi. Zawarte w nich żelazo i tanin mają pozytywny wpływ na kondycję skóry, paznokci i włosów.

W tradycyjnej Medycynie Chińskiej i Tybetańskiej wyciąg z tych owoców używano do leczenia zapalenia tkanki kostnej okołostawowej. Medycyna wschodnia wykorzystywała je do leczenia chorób układu krwionośnego, a także jako preparat zapobiegający krwotokom. Ze względu na swoje działanie i dużą ilość witamin podawano je osobom, które cierpiały na anemię i kobietą podczas miesiączki. W tamtejszej medycynie ludowej stosowało się niedojrzałe owoce morwy na biegunkę, a dojrzałe przy problemach jelit i żołądka.

Napar z dojrzałych jagód stosowano też podczas zatrucia, działał on jako środek napotny, rozpuszczający śluz, moczopędny i przeczyszczający. Liście morwy stosowano jako opatrunki na ukąszenia węży i jako antidotum na zatrucie tojadem mocnym.

W dzisiejszej medycynie roślina ta jest stosowana w przypadkach raka piersi i jajników, zapalenia nadkucia bocznego kości ramiennej. Świeżo wyciśnięty sok jest używany do pozbycia się glist z przewodu pokarmowego. Odwary z korzeni i gałązek skutecznie przeciwdziałają na przeziębienie, kaszel i astmę. Nalewki dzięki swoim właściwościom przeciwgorączkowym pomagają zwalczyć grypę, anginę i przeziębienie.

Owoce morwy czarnej powinniśmy zbierać w drugiej połowie lipca, kiedy dojrzeją, natomiast liście zbiera się wiosną lub późnym latem. Ważnym etapem jest prawidłowe suszenie, żeby nie pojawiła się pleśń należy to robić w przewiewnym, nie wilgotnym pomieszczeniu lub na słońcu.

Przepis na syrop na przeziębienie i kaszel

Owoce rozgniatamy w garnku, a następnie odstawiamy na 4-5 dni do chłodnego miejsca. Później filtrujemy ciecz przez sito, sok wlewamy z powrotem do naczynia, dodajemy cukier (w ilości mniejszej niż użyta ilość owoców) Smażymy preparat na wolnym ogniu i przelewamy do butelek, które szczelnie zakręcamy.

Napar z suszonych owoców uzyskamy zalewając wrzątkiem szklankę, w której będą 2 łyżki stołowe rozdrobnionych owoców. Przykrywamy szklankę i odkładamy na godzinę, później odcedzamy. Należy pić 1/3 szklanki przed posiłkami. Jest skuteczny w walce z grypą, przeziębieniem i gorączką.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię