Google Maps odtajniło tajemnice wojskowe Putina

Fot. Twitter @MariuszCielma

W czasie trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Google zdecydowało się odtajnić w swoich mapach rosyjskie obiekty wojskowe.

Dzięki tej decyzji, użytkownicy mogą obejrzeć na mapach schron Putina, rosyjskie wyrzutnie rakiet, miejsca wystrzeliwania międzykontynentalnych pocisków balistycznych, schrony, kosmodrom, miasta widma czy bazę Floty Północnej, które wcześniej podobnie jak inne obiekty wojskowe były tajne. Amerykański gigant decyzję o upublicznieniu zdjęć satelitarnych przedstawiających tereny Rosji podjął w sobotę. Wcześniej zdjęcia i lokalizacje znane były m.in wywiadom państw NATO, nie były jednak dostępne dla przeciętnego użytkownika.

Google angażuje się również w pomoc Ukrainie na wielu płaszczyznach. Amerykański gigant podjął we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych zamierza dygitalizować zdjęcia zniszczonych miast aby wspomóc służby ratownicze.

 

Po konsultacjach ze specjalistami i ukraińskimi władzami Google wyłączyło w Ukrainie informacje o natężeniu ruchu i zatłoczeniu różnych obiektów aby nie dostarczać Rosjanom informacji wywiadowczych o tym, gdzie ukrywają się cywile lub obrońcy. Google postanowiło również zdjąć z sieci wiele ośrodków rosyjskiej propagandy.

Dla urządzeń mobilnych z systemem Android wprowadzono system ostrzegania przed atakiem bombowym. Użytkownicy tego systemu w Ukrainie będą odtąd otrzymywać powiadomienie o zbliżającym w ich kierunku ataku bombowym. Cały system ma funkcjonować na bazie systemu ostrzeżeń przed trzęsieniami ziemi.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię