Bezwarunkowy dochód podstawowy? Polska dołącza do programu

Polska w najbliższym czasie ma dołączyć do programu Bezwarunkowego dochodu podstawowego. Nie tak dawno, bo w 2021 roku z eksperymentu socjalnego skorzystali między innymi Niemcy.

W Polsce początkowo do eksperymentu przystąpi województwo Warmińsko- Mazurskie. Przez dwa lata, grupa minimum pięciu tysięcy osób będzie dostawać miesięcznie 1300 zł bezwarunkowo.

Co to oznacza? Pieniądze będą wypłacane bez względu na obecne zarobki, na to czy jest bogaty, czy biedny, czy pracuje, czy też nie. Ma to zagwarantować ludziom wolność od ubóstwa. Pieniądze maja najpierw trafić przede wszystkim do osób z niepełnosprawnościami, które nie są w stanie w żaden sposób sie utrzymać samemu. Rząd ma nadal obowiązek pomagać takim osobą czy będą dostawać Bezwarunkowy Dochód Podstawowy czy tez nie.

 

Program pilotażowy został juz przeprowadzony tez w innych krajach w tym w Finlandii. Obejmował wtedy losowo wybranych 2000 osób bezrobotnych. Na efekty nie było trzeba długo czekać. Z obserwacji tamtej grupy wyniknęło, że uczestnika poprawił się stan zdrowia oraz podjęli dodatkowa prace. Po Finlandii powtórzono to w Niemczech i teraz w Polsce.

Obszar, który wybrano na początek badań źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Socjologowie będą prowadzić obserwacje aktywność ekonomiczną, społeczną, edukacyjną, kwestie dobrobytu (struktura konsumpcji, dochody, oszczędności, sytuacja mieszkaniowa, nierówności majątkowe), dobrostan mieszkańców (poczucie zadowolenia z życia, sprawstwa, niepewności itp.), zmiany w relacjach międzyludzkich mierzonych poziomem zaufania społecznego oraz bezpieczeństwo (zagrożenie przestępczością).

Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię