Biedrzeniec – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Biedrzeniec jest rośliną należąca do rodziny selerowatych, od wieków wykorzystywany jest w medycynie naturalnej. Znajduje zastosowanie także w przemyśle perfumeryjnym oraz farmaceutycznym. Posiada wiele właściwości prozdrowotnych i leczniczych.

Biedrzeniec występuje w ponad 150 gatunkach, do najpopularniejszych należą:

  • biedrzeniec wielki – osiąga maksymalnie 100cm wysokości, posiada wydłużone i duże liście, często wykorzystywany jest w celach leczniczych i dekoracyjnych;
  • biedrzeniec mniejszy – osiąga do 50cm wysokości, swoim wyglądem przypomina pietruszkę – posiada biały kolor i składa się z wielu małych kwiatów. Posiada lecznicze właściwości;
  • biedrzeniec anyż – odmiana ta uprawiana jest głównie ze względu na właściwości przyprawowe, cechuje się delikatnym orientalnym smakiem. Często wykorzystuje się go w cukiernictwie oraz jako aromat do herbat i kaw. Posiada także wiele leczniczych właściwości.

 

Cechą charakterystyczną rośliny jest rozpoznawalny smak i zapach, co chętnie wykorzystywane jest w przemyśle cukierniczym, perfumeryjnym i farmaceutycznym. W wielu krajach, m.in. w Polsce, biedrzeniec jest dziko rosnąca rośliną, często spotykaną na polach, łąkach, nieużytkach rolnych i obrzeżach lasów. Biedrzeniec zbudowany jest z małych kwiatów, pierzastych liści tuż przy kwiatostanie ora dolnych owalnych liści o ząbkowanych brzegach.

Skład

Biedrzeniec bogaty jest w wiele cennych dla zdrowia substancji, zawiera m.in. flawonoidy, fenolokwasy, sterole, olejki eteryczne i proteiny, anetol, estragol, dianetol.

Właściwości zdrowotne i zastosowanie

Biedrzeniec wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i moczopędne. Te ostatnie wykorzystywane są do leczenia zapalenia pęcherza moczowego oraz kamicy moczowej. Roślina posiada również właściwości przeciwpasożytnicze i bakteriobójcze, wykazuje działanie antyseptyczne. Właściwości te sprawiają, że może być wykorzystywany m.in do płukania jamy ustnej; wspomaga również leczenie kaszlu, chrypki, nieżytu nosa i krtani oraz infekcji w górnych drogach oddechowych.

Biedrzeniec wspiera usuwanie zalegającej w płucach wydzieliny, pobudza do pracy gruczoły górnych dróg oddechowych. Roślina zalecana jest kobietom karmiącym gdyż wspiera laktację. Biedrzeniec anyż dodatkowo łagodzi bóle menstruacyjne, przyczynia się do rozkurczania mięśni gładkich jelit oraz pozytywnie wpływa na ich perystaltykę, wspomaga również usuwanie gazów z organizmu. Może być wykorzystywany do leczenia świerzby oraz innych chorób roztoczowych.

Biedrzeniec korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Jako, że jest dobrym źródłem anetolu przyspiesza trawienie oraz redukuje lub całkowicie eliminuje wzdęcia. Często stosowany jest jako środek przeciwko mdłościom, także w przypadku zatrucia alkoholem. Biedrzeniec skutecznie zwalczy zaparcia oraz bóle żołądka wywołane przejedzeniem; ponadto łagodzi zgagę i zapobiega uczuciu przepełnienia po obfitym posiłku. Jak dowodzą badania – zwalcza pasożyty w przewodzie pokarmowym.

Znajdujące się w korzeniach biedrzeńca substancje działają powlekająco na błony śluzowe. Napar z korzenia biedrzeńca korzystnie wpływa na potencję u mężczyzn. Korzeń roślin wykazuje ponadto działanie odprężające i relaksujące, – stanowi świetny dodatek do kąpieli. Korzystnie wpływa na podrażnioną skórę, wysusza tłusta cerę oraz poprawia kondycję włosów. Poleca się stosowanie biedrzeńca jako okład na rany lub do leczenia roztoczowych chorób skóry.

Można przygotować także lecznicza kąpiel – w tym celu należy korzeń wraz z 0,5 litra wody doprowadzić do wrzenia na małym ogniu pod przykryciem, odczekać 10 minut , a następnie dodać napar do wanny. ważne aby woda w wannie nie miała mniej niż 37 stopni.

Warto wspomnieć, że zapach biedrzeńca działa owadobójczo, odstrasza kleszcze, pchły i komary.

Zastosowanie

Biedrzeniec ma dość szerokie zastosowanie. Korzenie rośliny wykorzystywać można do przygotowywania leczniczych naparów, liście nadają się do sałatek, naparów oraz przygotowywania suszu. Herbata z liści i korzenia biedrzeńca skuteczna jest w leczeniu kaszlu i przeziębień. Biedrzeniec anyż wykorzystywany jest jako przyprawa.

Przeciwskazania

Pomimo wielu właściwości leczniczych, w stosowaniu biedrzeńca należy zachować ostrożność i umiar. Chociaż uważany jest za roślinę bezpieczną, warto pamiętać, że zbyt duże spożycie może wywołać wzrost temperatury ciała, duszności oraz problemy z nerkami. Może również podrażniać układ pokarmowy oraz rozszerzać naczynia krwionośnie, co może doprowadzić nawet do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Roślina nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, osoby cierpiące na nieżyt żołądka, jelit lub nerek oraz na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Po spożyciu biedrzeńca nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych, gdyż może skutkować to przebarwieniami i reakcjami skórnymi. Rośliny nie można podawać dzieciom przed ukończeniem 12 roku życia.

Liście maliny – właściwości i zastosowanie

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię