Zbieranie ziół zgodnie z zaleceniami siostry Hildegardy

Zioła są doskonałymi przyprawami i wykazują szereg leczniczych właściwości. Mało kto jednak wie, że znaczenie ma nie tylko wybór odpowiednich ziół i ich walory smakowe, ale także to, kiedy są one zbierane.

Według średniowiecznej filozofki, uzdrowicielki i siostry zakonnej, Hildegardy z Bingen, uważanej dziś za świętą, zioła należy zbierać zgodnie z rytmem księżyca.

Kiedy najlepiej zbierać zioła?

Energia księżycowa ma duży wpływ na to, co dzieje się na ziemi. Steruje ona nie tylko przypływami i odpływami wód, ale oddziałuje także na wzrost roślin. Reguluje zawartość substancji leczniczych, które się w nich znajdują i wpływa na funkcjonowanie wszystkich organizmów żywych.

Według św. Hildegardy z Bingen, zioła posiadają największą moc wtedy, gdy są zbierane przed pełnią. Należy zbierać je, gdy księżyca przybywa, ponieważ w tym czasie są szczególnie bogate w lecznicze soki i substancje odżywcze. Energia księżycowa reguluje nie tylko odpływy i przypływy wód gruntowych, ale ma także wpływ na absorpcję wody przez rośliny.

Zdecydowanie gorszym czasem na zbiór ziół jest okres, gdy pełnia mija i księżyc kieruje się ku nowiu. Gdy księżyca ubywa, rośliny częściowo tracą swoje właściwości odżywcze, a zbierane wtedy zioła nie wykazują wszystkich swoich leczniczych właściwości.

Warto zatem dostosować zbiór ziół do rytmu księżycowego i dzięki zebraniu ich we właściwym okresie, cieszyć się w pełni ich dobroczynnym działaniem.

Kompost – jak go przygotować i używać?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię