Tego na pewno nie wiedzieliście o celibacie

Celibat dotyczący katolickich księży to jedno z najbardziej kontrowersyjnych praw, które wraz ze zmieniającym się na przestrzeni lat postrzeganiem ludzkiej seksualności wydaje się być coraz bardziej przestarzały.

Celibat ma głębokie korzenie w mentalności chrześcijan, dlatego niemal od zawsze budzi duże zainteresowanie. Przedstawiamy listę 8 ciekawostek dotyczących celibatu, o których być może jeszcze nie słyszeliście.

1. Dyskusja na temat celibatu toczyła się od samych początków formowania kościoła. Jednak, oficjalny zakaz wchodzenia mężczyzn w związki małżeńskie oraz wyświecania żonatych mężczyzn został wydany dopiero w XI wieku. Do tego czasu księża, a nawet papieże legalnie posiadali rodziny.

 

2. Wprowadzenia celibatu księży związane było z odnową moralną i wzmocnieniem władzy kościoła, a także chęcią zatrzymania majątków parafialnych w instytucji poprzez wykluczenie problemów z dziedziczeniem dóbr materialnych zgromadzonych przez duchownych.

3. W innych kulturach także pojawiała się idea czystości seksualnej osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie czynności rytualnych. Jednak najczęściej osobami zobowiązanymi do zachowania wstrzemięźliwości były kobiety.

4. W epoce hellenistycznej panowało przekonanie, że częste współżycie seksualne jest niekorzystne dla zdrowia mężczyzn. Uważano, że tracą oni przez to dużo energii życiowej i akceptowalne było jedynie w celu prokreacji.

5. Celibat wraz z rozwojem chrześcijaństwa był postrzegany jako wyzwolenie od konieczności ulegania sprawom współczesnego świata.

6. W czasach średniowiecza, do klasztorów wstępowali zarówno bezżenni, jak i małżeństwa po odchowaniu swojego potomstwa. Często zdarzało się także, że zakonne zgromadzenia były zasilane przez wdowy i wdowców.

7. W średniowieczu, ciekawym zjawiskiem były tzw. białe małżeństwa, czyli formalne związki, w których partnerzy nie oddawali się czynnościom seksualnym. Przykładem, takiego małżeństwa jest Bolesław Wstydliwy i jego żona Kinga, którzy złożyli śluby czystości.

8. W czasach reformacji, Marcin Luter uznał celibat za wyjątkowy dar, na który tylko nieliczny mogą się zdecydować. Sam zrażony absurdalna sytuacją panującą w Kościele wystąpił z zakonu i ożenił się z byłą zakonnicą.

40 rzeczy, na które nie warto marnować życia

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię