Czekolada jest dobra dla serca! Są dowody

Według Baylor College of Medicine jedzenie czekolady przynajmniej raz w tygodniu wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca.

„Nasze badanie sugeruje, że czekolada pomaga utrzymać zdrowe naczynia krwionośne serca” – powiedział autor badania, dr Chayakrit Krittanawong z Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie.

Naukowcy przeprowadzili połączoną analizę badań z ostatnich pięćdziesięciu lat, badając związek między spożyciem czekolady a chorobą wieńcową. Analiza obejmowała sześć badań, w których wzięło udział łącznie 336 289 uczestników lubiących czekoladę. U osób spożywających czekoladę częściej niż raz w tygodniu wykryto o 8% mniejsze ryzyko zachorowań na choroby wieńcowe.

 

Dr Krittanawong powiedział: „Czekolada zawiera zdrowe dla serca składniki odżywcze, takie jak flawonoidy, metyloksantyny, polifenole i kwas stearynowy, które zmniejszają stan zapalny i zwiększają poziom dobrego cholesterolu”.

Doktor dodał, że czekolada jest korzystna zarówno dla ciśnienia krwi, jak i dla wyściółki naczyń krwionośnych, ale przestrzegł przed przejadaniem się: „Umiarkowane ilości czekolady chronią tętnice wieńcowe. Diabetycy i osoby otyłe muszą pamiętać o kaloriach, cukrze i tłuszczach zawartych w czekoladzie”.

10 skutecznych sposobów walki ze stresem

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię