Najczęstsze choroby układu krążenia

Choroby układu krążenia (sercowo-naczyniowego) są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów.

Mimo coraz lepszej diagnostyki i coraz nowocześniejszych metod leczenia, nadal wiele osób choruje na te schorzenia. Przyczyną jest m.in. stres, mała aktywność fizyczna, odpowiednia dieta oraz czynniki genetyczne.
Choroby serca i naczyń powstają w wyniku działania tak zwanych czynników ryzyka. Szczególnie narażone na rozwój chorób układu krążenia są osoby, u których występuje jednocześnie kilka poniższych czynników.

● podwyższony poziom cholesterolu
● palenie tytoniu
● mała aktywność ruchowa
● nadwaga i otyłość
● upośledzona tolerancja glukozy
● czynniki psychologiczne (nadmierny stres, depresja)
● nieracjonalne odżywianie
● zaawansowany wiek
● płeć męska
● rodzinne obciążenie chorobami serca

Warto wspomnieć przynajmniej kilka chorób układu krążenia, które najczęściej występują:

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Jego objawy to częste bóle głowy, zwłaszcza po przebudzeniu, mroczki przed oczami, bezsenność, wybuchowość, kołatanie serca, potliwość, szumy w uszach, duszności, zawroty głowy, ciągłe zmęczenie.

Niewydolność serca

Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie sprawować swej prawidłowej funkcji – przepompować wystarczającej ilości krwi, by zapewnić organizmowi odpowiednią ilość tlenu i składników odżywczych. Głównymi objawami niewydolności serca są duszność i zmęczenie, nietolerancja wysiłku fizycznego oraz obrzęki, które są następstwem zatrzymywania wody w organizmie, zlokalizowane za mostkiem.

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa jest spowodowana niedostatecznym, w stosunku do potrzeb, zaopatrzeniem serca w krew tętniczą przez naczynia wieńcowe. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest ból w klatce piersiowej, który powoduje wrażenie ucisku, gniecenia w klatce piersiowej, jest zlokalizowany za mostkiem i pojawia się w czasie stresu, posiłku lub pod wpływem zimnego powietrza, a także w czasie wysiłku. Czasem pojawiają się nudności i zaburzenia oddechowe.

Zawał serca

Zawał serca jest następstwem nagle powstałej martwicy części mięśnia sercowego, która jest spowodowana przerwaniem dopływu krwi do tej części serca przez odpowiednio długi czas. Do zawału najczęściej dochodzi u osób po 40-tym roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet, zwłaszcza u osób otyłych i z nadciśnieniem tętniczym. Typowym objawem jest silny ból za mostkiem.

Udar mózgu

Udar mózgu to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Wyróżnia się dwa rodzaje udaru mózgu – niedokrwienny (zawał mózgu) lub krwotoczny (wylew krwi do mózgu). Charakterystyczne objawy udaru to niedowłady kończyn, ręki lub nogi, albo jednocześnie górnej i dolnej kończyny najczęściej po tej samej stronie. Objawem udaru jest także asymetria dolnej części twarzy w zakresie ust.

Arytmia

Arytmia, czyli zaburzenia rytmu serca, to zakłócenie prawidłowej częstości i (lub) miarowości pracy serca. Częstość skurczów może zwolnić (rzadkoskurcz) lub przyspieszyć (częstoskurcz). Szczególną formą częstoskurczu jest migotanie przedsionków i migotanie komór.

Odżywianie w chorobach nerek

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię