Poziom zanieczyszczenia powietrza wpływa na ryzyko zgonu

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Icahn School of Medicine w Mount Sinai i New York University Grossman School of Medicine wykazało, że narażenie na ponadprzeciętne poziomy zanieczyszczenia powietrza wewnątrz jak i na zewnątrz zwiększa ryzyko zgonu o 20% i ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia o 17%.

„Nasze badanie podkreśla rolę kluczowych czynników środowiskowych zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz, dostępu do nowoczesnych usług zdrowotnych i bliskości hałaśliwych, zanieczyszczonych dróg we wszystkich przyczynach zgonów, a w szczególności zgonów z powodu chorób układu krążenia”, napisał w oświadczeniu starszy autor dr Rajesh Vedanthan , kardiolog z NYU Langone Health.

Naukowcy poddali badaniom takie sytuacje jak gotowanie na piecach opalanych drewnem, gotowanie na piecach opalanych naftą, mieszkanie w pobliżu ruchliwych dróg. Wyniki badań pokazały, że piece opalane drewnem zwiększają ryzyko zgonu o 23%, a piece opalane naftą 9%. Oba zwiększają również zachorowanie na choroby sercowo-naczyniowe. W przypadku drewna procent ten wynosi 36 a nafty 19. Mieszkanie w pobliżu ruchliwych dróg zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci o 20%. Dodatkowo badacze twierdzą, że odległość zamieszkania od przychodni medycznych i szpitali również ma wpływ na ryzyko zgonu. Według nich ryzyko zgonu zwiększa się o 1% na każde 6,2 mili odległości od medycznych instytucji.

Kolejny autor badania, doktor i pracownik naukowy Hadley Michael, napisał w oświadczeniu, że badanie pokazało, iż środowiskowe czynniki ryzyka są obecne i możliwe do oceny na obszarach wiejskich, ubogich w zasoby”.

 

Badacze zwracają również uwagę, że zmniejszenie ryzyka śmierci będzie wymagało redukcję zanieczyszczeń. Doktor Hadley, w wywiadzie dla MNT powiedział, że „coraz częściej lekarze będą musieli odpowiadać na pytania dotyczące ryzyka środowiskowego oraz proponować sugestie i interwencje mające na celu ochronę swoich pacjentów. Wymaga to dalszych badań, aby zidentyfikować najskuteczniejsze interwencje dla określonych czynników ryzyka i populacji pacjentów. Na przykład filtracja powietrza lub maski na twarz w celu zmniejszenia ryzyka narażenia na zanieczyszczenie powietrza.”

W badaniu wzięło ponad 50 tysięcy osób w wieku powyżej 40 lat. Naukowcy rozpoczęli badania tej samej grupy osób w 2004 roku.

Według World Health Organization –  Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 25% wszystkich zgonów na świecie można przypisać czynnikom środowiskowym, w tym złej jakości powietrza i wody, brakowi warunków sanitarnych i ekspozycji na toksyczne chemikalia. WHO również wymienia dziesięć przyczyn stojących za śmiertelnymi przypadkami spowodowanymi środowiskiem. Główną przyczyna jest niedokrwienie serca.

ZJ

Bocian przyczyną awaryjnego lądowania samolotu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię