Depresja to choroba, które może dotknąć każdego. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia przeszło 264 miliony ludzi cierpi z powodu tej choroby na świecie.
Depresja różni się od zwykłych wahań nastroju i krótkotrwałych reakcji emocjonalnych na wyzwania dnia codziennego. Zaburzenie zdrowia psychicznego charakteryzujące się trwale obniżonym nastrojem lub utratą zainteresowania czynnościami, powodującymi znaczne upośledzenie codziennego życia, a nawet myśli samobójcze. Każdego roku z powodu samobójstw umiera blisko 800 000 osób. Samobójstwo to druga najczęstsza przyczyna zgonów wśród 15-29-latków.
Istnieje wiele różnych rodzajów depresji. Niektóre spowodowane są zachodzącymi wydarzeniami w życiu powodem innych są zachodzące zmiany chemiczne w mózgu.
1. Depresja sytuacyjna
Występuje, gdy dana osoba doświadcza wydarzenia życiowego, do którego nie jest w stanie się przystosować, takiego jak nowa szkoła lub środowisko pracy, utrata pracy lub rozwód. W nowym otoczeniu nic nie wydaje się właściwe, a osoba tęskni za powrotem do tego, co było.
2. Dwubiegunowość
Charakteryzuje się tym, że osoba ma bardzo różne „stany ja”: jedna strona jest energiczna, entuzjastyczna, a druga jest zupełnie inna – zgorzkniała, pesymistyczna, beznadziejna lub drażliwa. Często odzwierciedlają dwa bardzo różne sposoby postrzegania lub doświadczania świata. Może to przedstawiać się jako „szalone wahania nastroju”, które są wywoływane przez stres lub nadużywanie alkoholu. W ciężkich przypadkach epizody mogą obejmować halucynacje i urojenia.
3. Psychoza depresyjna
Niektóre osoby z ciężką depresją również przechodzą okresy utraty kontaktu z rzeczywistością. Jest to znane jako psychoza, która może obejmować halucynacje i urojenia. Depresja z psychozą może również powodować objawy fizyczne, w tym problemy z siedzeniem w bezruchu lub spowolnione ruchy fizyczne.
4. Depresja okołoporodowa
Zaburzenie depresyjne związane z okresem okołoporodowym, występuje w czasie ciąży lub w ciągu czterech tygodni po porodzie. Często nazywana depresją poporodową. Zmiany hormonalne, które zachodzą podczas ciąży i porodu, mogą wywołać zmiany w mózgu, które prowadzą do wahań nastroju. Brak snu i fizyczny dyskomfort, który często towarzyszy ciąży i podczas zajmowania się noworodkiem, również nie pomaga w tej sytuacji.
5. Przedmiesiączkowe zaburzenie dysforyczne (PMDD)
To ciężka postać zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Podczas gdy objawy PMS mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne, objawy PMDD są zwykle głównie psychologiczne.
6. Depresja sezonowa
Nazywana również sezonowym zaburzeniem to depresja związana z określonymi porami roku. U większości ludzi zdarza się to w miesiącach zimowych.
7. Depresja atypowa
Odnosi się do depresji, która chwilowo ustępuje w odpowiedzi na pozytywne wydarzenia. Pomimo swojej nazwy atypowa depresja nie jest niczym niezwykłym ani rzadkim. Jednymi z objawów są bezsenność i spadek apetytu.
8. Depresja melancholijna
Objawia się głębokim fizjologicznym wyłączeniem się z życia. Osoba nie reaguje zbytnio na interwencje środowiskowe lub psychospołeczne. Spowolniona mowa, kłopoty z wstawaniem z łóżka i niewyraźne lub zniekształcone procesy poznawcze towarzyszą tej depresji.
Jeśli opisane objawy nie są Ci obce możesz z każdego miejsca na świecie uzyskać zdalną pomoc kontaktując się z pomoc@twarzedepresji.pl