Około 52% mężczyzn doświadcza zaburzeń erekcji a 40% kobiet ma problemy z funkcjami seksualnymi.
Na rynku najpopularniejszym lekiem dla mężczyzn jest niebieska tabletka – Viagra. Kobieca wersja Viagry to Flibanserin i Bremelanotide.
-
Zobacz także: Sekrety długowieczności Japończyków
Przy założeniu, że mężczyzna odczuwa pożądanie seksualne, wersja męska reperuje problem z utrzymaniem erekcji tak aby mężczyzna mógł uprawiać seks.
Kobiece leki próbują poprawić pożądanie seksualne poprzez zwiększenie aktywność przekaźników chemicznych w mózgu – neuroprzekaźników, które są kluczem do odczuwania podniecenia.
Osoby z zaburzeniami funkcji seksualnych nie zawsze chcą zażywać leki. Nie wszyscy mogą sobie również na taki wydatek pozwolić. Oprócz leków farmaceutycznych, istnieje szereg naturalnych rozwiązań, które mogą pomóc z zaburzeniami erekcji i funkcjami seksualnymi. Oto najpopularniejsze z nich:
Tribulus – Buzdyganek naziemny
Popularny w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Roślina ta jest stosowana w celu zwiększenia poziomu testosteronu i poprawy popędu seksualnego. Indyjski system medycyny Unani, uważa, tribulus za afrodyzjak.
Zwolennicy uważają, że tribulus zwiększa popęd seksualny u osób obojga płci działając pozytywnie na poprawę erekcji i libido.
Maca – Żeń-szeń peruwiański
Tradycyjny dodatek codziennej diety peruwiańskiej. W medycynie peruwiańskiej uważana za afrodyzjak.
Jego stosowanie zaleca się parom chcącym począć dziecko. Podwyższa libido, poprawia samopoczucie, zwiększa ilość nasienia, ale nie mają wpływu na hormony płciowe.
Red ginseng – Czerwony żeń-szeń
Ponad 10 badań z użyciem czerwonego żeń-szenia pokazało, że skutecznie poprawia on podniecenie seksualne u kobiet z menopauzą. Wykazano również, że zwiększa on związek tlenku azotu, który pomaga rozluźnić mięśnie penisa, wspomóc krążenie krwi i erekcję.
Czerwony żeń-szeń może powodować skutki uboczne – nerwowość, nudności, przyspieszenie akcji serca oraz wchodzić w interakcje z konwencjonalnymi lekami.
Saffron – Szafran
Jako lekarstwo szafran był używany w leczeniu żołądka, zarazy morowej czy czarnej ospy. Testy kliniczne wykazują potencjał szafranu jako środka powstrzymującego starzenie oraz zwalczającego raka. Starożytni Persowie i Egipcjanie używali szafranu jako afrodyzjaku.
Badania również pokazują, że szafran poprawia erekcję, pożądanie seksualne i satysfakcję u mężczyzn.
Osoby zażywające leki rozrzedzające krew powinny uważać z przyjmowaniem szafranu.
Ginkgo biloba – Miłorząb dwuklapowy
Ginkgo biloba to popularny suplement w tradycyjnej medycynie chińskiej.
Istnieją pewne dowody na to, że miłorząb dwuklapowy może pomóc odzyskać libido, zwiększając przepływ krwi i działając na mózg. Niektóre badania pokazują, że w połączeniu z tribulus poprawia libido i funkcje seksualne.
L-citrulline – L-cytrulina
L-cytrulina jest aminokwasem naturalnie wytwarzanym przez organizm, który ciało przekształca w L-argininę. L-arginina poprawia przepływ krwi, rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza zaburzenia erekcji.
Kanna
Kanna stosowana jest w tradycyjnej medycynie w Afryce Południowej gdzie uważana jest za naturalna Viagrę zwiększającą libido.
Suplement ten jest był szeroko badany, dlatego też nie ma zbyt wielu informacji na krótko- lub długoterminowy wpływ tej rośliny na organizm.
Clavohuasca
Pochodząca z Peru Clavohuasca – winorośl o łagodnym zapachu goździków, jest silnym stymulantem seksualnym. Znana jest z pobudzania libido i leczenia dysfunkcji seksualnych zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Jest podstawowym składnikiem dwóch najsłynniejszych afrodyzjaków pochodzących z Ameryki Południowej.
Wiele suplementów nie jest badanych pod kątem skutków ubocznych dlatego zanim zaczniesz przyjmować jakiekolwiek leki naturalne porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.