„Są chwile w życiu ludzkim, podczas których milczenie zastępuje najwznioślejszą mowę” – Bolesław Prus
Nie każdą sytuację należy komentować, niektóre warto przemilczeć. W rozmowach nie zawsze należy doradzać czy pouczać naszego rozmówcę. Czasami warto tylko wysłuchać. Komentarze również warto zostawić dla siebie kiedy jesteśmy w nie najlepszym humorze.
Oto 8 sytuacji życiowych podczas których psychologowie doradzają milczenie:
1. W gniewie
Komentowanie w gniewie może prowadzić do powiedzenia rzeczy, których będziesz później żałować. Uspokój się i zbierz zanim otworzysz usta.
2. W chwilach smutku czy żałoby
Żadne słowa nie są w stanie w pełni oddać głębi czyjegoś smutku ani magicznie uleczyć odczuwanego bólu. W takich sytuacjach zaoferowanie swojej obecności i wsparcia może być bardziej pocieszające niż szukanie właściwych słów.
3. Kiedy ktoś dzieli się problemami
Jeśli ktoś zwierza ci się ze swoich trudności lub bólu emocjonalnego, czasami najlepszą rzeczą jest tylko wysłuchanie. Nie każdy szuka porady.
4. Podczas plotkowania
Plotki mogą zaszkodzić nie tylko osobie, której dotyczą, ale także wszystkim osobom zaangażowanym w jej rozpowszechnianie. Nie dodawać oliwy do ognia. Nie partycypuj w rozmowie. Milczenie jest złotem.
5. Podczas kłótni
Jeśli rozmowa wymknęła się spod kontroli i przerodziła się w kłótnię usuń siebie z tej sytuacji. Najlepszą drogą jest zamilczenie i opuszczenie miejsca kłótni.
6. W środowisku zawodowym
Zachować ostrożność w wypowiedziach w miejscu pracy. Pamiętaj, że „Milczenie to przyjaciel, który nigdy nie zdradza”, Konfucjusz.
7. Kiedy nie masz wystarczających informacji
Jeśli nie znasz całej historii, nie masz wyczerpujących informacji powstrzymaj się ze swoją opinią.
8. Kiedy masz do czynienia z zachowaniem pasywno-agresywnym
Jeśli masz do czynienia z osobą lubiącą konfrontacje, zastraszanie, wykazującą pasywno-agresywne zachowanie nie daj się wkręcić w rozmowę. Przy pierwszej okazji usuń się z sytuacji, w której się znalazłeś. Zamilcz, nie komentuj.