Społeczność LGBT jest zróżnicowana pod względem orientacji seksualnej jak i tożsamości płciowej.
Pomimo tego, że nazwa LGBT jako termin pojawiła się w literaturze fachowej stosunkowo niedawno, zjawiska homoseksualizmu, hermafrodytyzmu, biseksualizmu funkcjonowały od początku istnienia ludzkości. Również ostatnio poruszany temat gender nie jest nowością. Badania nad rolami i funkcjami płciowymi jakie w ramach społeczeństwa przeznacza się kobietom i mężczyznom, pojawiły po raz pierwszy się w latach 50. i 60. XX wieku.
LGBTIQ+
L
- Lesbijka: kobieta, która jest fizycznie, romantycznie i/lub emocjonalnie zainteresowana jest innymi kobietami.
G
- Gej: mężczyzna, który jest fizycznie, romantycznie i/lub emocjonalnie zainteresowany innymi mężczyznami.
B
- Biseksualista: osoba, która jest fizycznie, romantycznie i/lub emocjonalnie zainteresowana kobietami i mężczyznami.
T
- Transpłciowy: termin obejmujący osoby, których tożsamość płciowa i/lub ekspresja różnią się od płci, którą miały przypisaną przy urodzeniu. Osoby transpłciowe mogą, ale nie muszą, zdecydować się na hormonalną lub chirurgiczną zmianę swojego ciała.
- Transseksualista: to osoba, która fizycznie przechodzi przez zmiany z mężczyzny w kobietę lub odwrotnie.
I
- Interpłciowy: termin oznaczający osoby urodzone z dowolną liczbą różnic w zakresie cech dotyczących płci, w skład których wchodzą chromosomy, gonady, hormony płciowe lub narządy rozrodcze.
Q
- Queer: w przeszłości „queer” było obraźliwym terminem, ale teraz niektóre osoby LGBTQ używają go do opisywania siebie i ich społeczność. Inni nadal uważają to za obraźliwe, więc najlepiej używać tego słowa tylko wtedy, gdy osoba, do której się odnosisz sama indentyfikuje się jako queer.
- Questioning: odnosi się do osób, które wciąż są w trakcie odkrywania swojej tożsamości seksualnej, które nie są gotowe na zadeklarowanie.
+
- Plus: który często pojawia się po akronimie obejmuje listę innych tożsamości, które mieszczą się pod parasolem „queer”. „+” ma na celu włączenie tych, którzy identyfikują się jako osoby interpłciowe, bezpłciowe, demiseksualne, niebinarne, płynne płciowo, panseksualne, poliamoryczne i wiele innych.
Gender
Coraz częściej słyszymy również o wielu rodzajach płci występujących poza tradycyjnym binarnym podziałem – kobieta i mężczyzna. Obecnie najpopularniejszymi terminami obejmującymi określenie słowa płeć są:
Agender – brak płci lub bycie bezpłciowym
Androgyne – identyfikacja gdzieś pomiędzy mężczyzną a kobietą
Bigender – mający dwie tożsamości płciowe jednocześnie lub zamiennie
Demiboy – częściowo, ale nie całkowicie, identyfikujący się jako mężczyzna, chłopiec lub osoba męska
Demigender – mający częściowy związek z jedną płcią (męską, żeńską lub inną)
Demigirl – częściowo, ale nie całkowicie, identyfikująca się jako kobieta, dziewczyna lub osoba kobieca
Enby – termin slangowy odnoszący się do osoby niebinarnej, nie wszystkie osoby niebinarne identyfikują się z tym terminem
Genderfluid – przemieszczanie się między dwiema lub więcej tożsamościami płciowymi w różnym czasie, w różnych okolicznościach itp.
Genderqueer – płeć nienormatywna lub queer, nie mająca wyłącznego związku z żadną płcią
Wielopłciowy – posiadanie więcej niż jednej płci
Neutrois – płeć neutralna lub zerowa, podobna do braku płci (agender)
Niebinarny – ogólny termin opisujący osoby, których płeć nie jest ani męska ani damska
Pangender– posiadanie wielu płci
Transfeminine lub Transfem – osoba przypisana do płci męskiej przy urodzeniu (AMAB), która identyfikuje się z płcią żeńską, ale niekoniecznie identyfikuje się jako kobieta
Transmasculine lub Transmasc – osoba przypisana do płci żeńskiej przy urodzeniu (AFAB), która identyfikuje się z płcią męską, ale niekoniecznie identyfikuje się jako mężczyzna.
Zaimki płciowe
Zaimki, w odniesieniu do tożsamości płciowej, to rzeczowniki, które odnoszą się do innej osoby zamiast jej imienia w trzeciej osobie. Tradycyjnie kobieta byłaby określana jako ona, a mężczyzna jako on. Jednak osoby niebinarne bardzo często używają ich/nich jako zaimków. Niektórymi z kombinacji zaimków płciowych używanych przez osoby nieidentyfikujące się z płcią binarną są:
- Ze/hir
- Xe/xem
- Hy/hym
- Co/cos