Radio Zet zleciło sondaż, który przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.
Wyniki sondażu pokazały, że aż 70% zapytanych jest przeciwko przywilejom podatkowym dla Kościoła. Padły także wypowiedzi odnośnie lekcji religii w szkołach i finansowania Kościoła przez państwo.
Przeprowadzone badanie jest znacznym ciosem dla hierarchów kościoła katolickiego, 66% osób uczestniczących w nim domaga się zaprzestania finansowania Kościoła z pieniędzy podatników, tylko 26% osób ma przeciwne zdanie, a 8% wstrzymało się od głosu. Jednakże tylko 44% badanych uważa, że religia powinna zostać zlikwidowana ze szkół, chociaż można patrzeć na to jak na spory podział Polaków w tej kwestii.
54% nie ma nic przeciwko pozostawieniu symboli religijnych w miejscach publicznych, 41% chciałoby, żeby one zniknęły ze wspólnych przestrzeni. Kolejną kwestią było uczestnictwo księży w świeckich i państwowych uroczystościach, za likwidacją takiego zjawiska opowiedziało się prawie 50%, 43% było przeciw.
Można wysunąć wnioski, że Polacy coraz bardziej zbliżają się do prawdziwie świeckiego państwa. Co prawda wciąż duża część osób chciałaby, żeby stan rzeczy pozostał jaki był. Jednak wyniki, w których aż połowa ma inne zdanie, nie zwiastują dobrze dla Kościoła.
Kolejnym problemem, z którym obecnie mierzy się ta instytucja, jest coraz mniejsza liczba powołań. Opolski biskup Andrzej Czaja zmuszony był połączyć sześć parafii w jedną z braku dostatecznej ilości księży. W olsztyńskim seminarium w tym roku nie doszło do święceń ze względu na to, że wszyscy kandydaci których i tak nie było dużo, odpadli w trakcie.
Posłuchaj podcastów: