Nobel 2023 z chemii

nobel chemia 2023
Fot. @NobelPrize

Nagrodę Nobla 2023 z chemii otrzymali Moungi Bawendi, Louis Brus i Aleksiej Ekimow. Naukowcy zostali wyróżnieni za odkrycie i syntezę tak zwanych „kropek kwantowych”, najmniejszych cząstek w nanotechnologii.

Tegoroczni zwycięzcy Nagrody Nobla z chemii pracują na amerykańskich uczelniach. Laureaci otrzymają medale z wizerunkiem Alfreda Nobla, kaligrafowane dyplomy oraz 11 milionów koron, czyli prawie 4 i pół miliona złotych do podziału.

Nobel w dziedzinie chemii jest przyznawany od 1901 roku. Pierwszym laureatem został Holender Jacobus Henricus van 't Hoff. Nagrodzono go za odkrycie praw dynamiki chemicznej i ciśnienia osmotycznego w roztworach. „Chemiczny” Nobel do tej pory został wręczony 114 razy.

Odebrało go 191 laureatów. Było to 189 osób, jako że dwie osoby uhonorowano dwukrotnie.

Z polskich uczonych Noblem z chemii uhonorowano Marię Skłodowską-Curie. W 1911 roku otrzymała nagrodę za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i pracę nad własnościami chemicznymi pierwiastków promieniotwórczych.

Polaków nie brakuje wśród noblistów literackich. W 1905 r. nagrodę za całokształt twórczości otrzymał Henryk Sienkiewicz. Dwie dekady później za „Chłopów” nagrodzony został Władysław Reymont. W 1980 i 1996 roku nagroda trafiła do Czesława Miłosza oraz Wisławy Szymborskiej. Ostatnią polską laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury była Olga Tokarczuk w 2018 r.

(iar)

Najsłynniejsi Polacy w USA

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię