W roku 1322 papież Jan XXII doznał objawienia. Ukazała mu się Matka Boska, która obiecała uwolnienie z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci wszystkim, którzy będą nosić szkaplerz.
Stolicą Apostolska zalicza szkaplerz do sakramentaliów, a liczni papieże potwierdzali obietnice Matki Bożej pod warunkiem wypełnienia pewnych zobowiązań.
Historia
Św. Szymon Stock, generał oo. Karmelitów na górze Karmel w Palestynie, wielokrotnie w trakcie prześladowań zakonu, modlił się do Matki Boskiej z prośbą o ratunek. Aż 16 lipca 1251 roku objawiła mu się Ona i wręczając mu szkaplerz koloru brunatnego, zapewniła o szczególnej opiece dla Karmelitów, a także obiecała zachowanie od ognia piekielnego każdego, kto w chwili śmierci mieć będzie na sobie szkaplerz. Ta specjalna opieka ma trwać do końca wieków. Od czasów objawienia karmelici noszą szkaplerz, a w ich ślady poszli także świeccy.
Szkaplerz
Szkaplerz składa się z dwóch kawałków szarego lub czarnego sukna. Tasiemki mogą być jakiekolwiek. Na szkaplerzu nie są wymagane żadne ozdoby. Jeśli szkaplerz zużyje się lub zniszczy, należy go spalić, nie powinno się go wyrzucać do śmieci.
Warunki
Zasadniczy warunek jest tylko jeden. Jest nim szczere, dobrowolne i świadome pragnienie przyjęcia do szkaplerza, oraz zawierzenie siebie Maryi. Zawierzenie jest decyzją naśladowania Matki Boskiej w każdej dziedzinie życia. Przygotowanie się do przyjęcia szkaplerza powinno wiązać się z odbyciem sakramentalnej spowiedzi. Szkaplerz należy nosić cały dzień, aby nie stracić łask i przywilejów tego dnia.
Łaski i przywileje
- za życia
noszenie szkaplerza umożliwia branie udziału we wszystkich dobrych uczynkach oo. Karmelitów: w modlitwach, postach, umartwieniach i jałmużnach. - w chwili śmierci
śmierć szczęśliwa i zachowanie od ognia piekielnego. Zachowanie prawa do odpustu zupełnego. - po śmierci
szkaplerz zapewnia wybawienie od ognia czyśćcowego w pierwszą sobotę po śmierci.
W Polsce nabożeństwo szkaplerze zaczęło się rozwijać w XIV w. Powstają bractwa szkaplerzne, trzeci zakon karmelitański i sodalicje karmelitańskie. Do rozwoju duchowości przyczyniła się encyklika papieża Klemensa VIII pozwalająca tworzyć bractwa szkaplerzne przy parafiach. Rok Jubileuszowy 750-lecia Szkaplerza Świętego stał się symbolem kultu Matki Bożej Szkaplerznej.