Wakacje, urlopy imprezy i drinki z palemką, czy bez Wielu trudno wyobrazić sobie wypoczynek bez alkoholu. Jednak w czasie przyjmowania leków powinno się zrezygnować całkowicie z napojów z procentami. Łączenie ich z niektórymi, dostępnymi bez recepty i powszechnie stosowanymi, może się skończyć bardzo źle. Oto ósemka zmuszająca do abstynencji.
1. Paracetamol i jego preparaty – w tym APAP
Paracetamol, choć bezpieczny dla żołądka, to dla wątroby już, zdecydowanie nie. O tym telewizyjne reklamy jednak nie wspominają. Tymczasem w połączeniu z alkoholem paracetamol może poważnie uszkodzić ten narząd. Wykluczone jest nawet stosowanie tabletem z zawartością tego preparatu do leczenia bólu głowy wywołanego kacem. Łykasz paracetamol? Nie pij.
2. Aspiryna i pochodne – w tym i zalecany na kaca Alka -Prim
Jeżeli lubisz mieć uszkodzoną śluzówkę żołądka to popijanie aspiryny, polopiryny, czy innych preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy alkoholem, to świetny pomysł. Jeżeli jednak należysz do większości, która nie znajdujesz przyjemności w krwawych wymiotach i skręcających bólach brzucha – nigdy nie łącz preparatów z salicylanami z alkoholem. Takie zestawienie może poważnie uszkodzić śluzówkę żołądka. Wyjątkiem jest tu jedynie Alka-seltzer.
3. Ibuprofen i pochodne – w tym ibuprom czy nurofen
Preparaty ibuprofenu są najbezpieczniejszymi z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych dostępnych bez recepty. Jednak w połączeniu z alkoholem mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka. W żadnym wypadku nie należy ich łączyć.
4. Furagina
Bardzo popularna w infekcjach układu moczowego i skuteczna w ich leczeniu jest śmiertelnie niebezpieczna w połączeniu z alkoholem. Blokuje ona rozkład aldehydu octowego i w połączeniu z trunkami daje objawy silnego kaca., Z tym, że sygnalizują one zatrucie właśnie wspomnianym aldehydem octowym, które jest potencjalnie groźne dla życia i może porwadzić do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych.
5. Chlorofeniramina – Gripex i inne
Zawartość chlorofeniraminy w preparacie oznacza, że nie wolno w trakcie terapii pić alkoholu. Saszetki na przeziębienie mogą wywoływać uczucie senności i otępienia. W Połączeniu z alkoholem te objawy mogą się nasilić do niebezpiecznych granic. Ponadto większość z tych preparatów ma w składzie paracetamol. Jego działanie w połączeniu z alkoholem opisywaliśmy wyżej.
6. Kodeina
Leki przeciwkaszlowe, a także preparat Nurofen Plus i inne zawierające kodeinę, w połączeniu z alkoholem są śmiertelnie niebezpieczne. Mogą wywołać tzw. depresję oddechową i w efekcie śmierć przez uduszenie. W czasie ich stosowania absolutnie zakazane jest picie alkoholu. Nie można ich też łykać dwie doby po ostatnim trunku, ani pić dwie doby po ich zażyciu.
7. Leki na potencję
Wakacyjne romanse wiszą w powietrzu, alkohol rozluźnia więzy, ale konar nie chce zapłonąć. Nic prostszego, jak skoczyć do nocnej apteki po dostępny bez recepty odpowiednik słynnej Viagry. Taka przygoda może skończyć się jak z kryminału – trupem w łóżku. Alkohol osłabia potencję, ale w żadnym wypadku nie wolno jej poprawiać tabletkami. Może to skutkować nagłym spadkiem ciśnienia prowadzącym do zgonu lub atakiem serca.
8. Antybiotyki i ketonal
Przy bakteryjnych zakażeniach i silnych bólach organizm jest wystarczająco wyczerpany. Nie ma sensu dokładać mu jeszcze alkoholu i ryzykować krwawień z przewodu pokarmowego.
Jak widać, nie tylko zasadę „piłeś nie jedź” warto sobie wbić do głowy. Łączenie leków z alkoholem to zawsze kiepski pomysł. W pewnych przypadkach może się okazać ostatnim, popełnionym w życiu błędem.
MT