Myślisz o przeprowadzce albo podjęciu nowej pracy? W Kalifornii od przyszłego roku płaca minimalna pracowników fast foodów może wzrosnąć do 22 dolarów! Jeśli stawka zostanie zatwierdzona, będzie najwyższą w całych Stanach Zjednoczonych.
Kalifornia uchwaliła nowe prawo między innymi standaryzujące płace pracowników w branży fast food. Gubernator Gavin Newsom już nową ustawę o nazwie Fast Food Accountability and Standards (FAST) podpisał. Wejdzie ona w życie 1 stycznia 2023 roku…
W ramach nowej ustawy zostaje utworzona Kalifornijska Rada Fast Food – California Fast Food Council, która jest uprawniona do ustanawiania i uchwalania przepisów dotyczących płac i godzin pracy oraz minimalnych standardów pracy w branży fast food. Rada w 40 procent będzie składać się z pracowników branży fast food, 60 procent członków zostanie wyznaczonych przez gubernatora.
Rada będzie regulować zasady działania fast foodów. Oprócz zajmowania się minimalną płacą i godzinami pracy, pod słowem „działania” kryje się definicja „przeprowadzenia pełnego przeglądu adekwatności minimalnych standardów zdrowia, bezpieczeństwa i zatrudnienia w restauracjach typu fast-food co najmniej raz na trzy lata, organizowania spotkań lub przesłuchań nie rzadziej niż co sześć miesięcy, które byłyby otwarte dla publiczności”. Według prawa fast food definiowany jest jako „restauracja składający się ze 100 lub więcej placówek w całym kraju, które mają wspólną markę lub które charakteryzują się ustandaryzowanymi opcjami wystroju, marketingu, opakowań, produktów i usług.”
Rada, według wytycznych jej działania, ma prawo regulować minimalną płacę pracowników branży fast food. Jedynym obostrzeniem jest wysokość płacy. Rada nie może podnieść stawki powyżej minimalnej stawki obowiązującej w Kalifornii. W roku 2023 stawka ta wynosić będzie 22 USD za godzinę.
Jeśli rada zdecyduje o podniesieniu stawki do 22 USD w 2023 roku, członkowie mogą ją co roku podnieść ją tylko o obowiązującą stopę inflacji lub o 3,5%, w zależności od tego, która z tych wartości jest niższa.
Kalifornijski polityk i autor projektu ustawy, Chris Holden, postrzega jest bardzo zadowolony z podpisania nowej ustawy: „Stworzenie rady zorientowanej na interesariuszy zapewnia, że wszystkie głosy przy stole są słyszane i brane pod uwagę. Ten innowacyjny szablon pomaga nam lepiej wspierać lepsze środowisko pracy dla wszystkich Kalifornijczyków”.
Jednak nie wszyscy są zadowoleni z wprowadzenia nowej ustawy FAST. Jak podaje FastCompany, Międzynarodowe Stowarzyszenie Franczyzowe (IFA) wydało 615 000 dolarów na walkę z ustawą, a wielkie fast foody, takie jak McDonald’s, Chick-fil-A, Chipotle i In-N-Out, wydały ponad 1 milion dolarów na lobbing przeciwko wprowadzeniu nowego prawa. A kalifornijscy republikanie stwierdzili, że daje ona „niekontrolowany autorytet radzie”.
ZJ