Latające auto to już nie wymysł przyszłości. Chiny testują lewitujące auto, które porusza się z prędkością 230 km na godzinę.
Tak zwany pływający samochód napędzany jest magnesami, które pozwalają na unoszenie się auta 35 milimetrów nad szyną prądową. Nad nową technologią pracują naukowcy z Southwest Jiaotong University w Chengdu w prowincji Syczuan.
Jak podają naukowcy, testowane auta – sedany, wyposażone zostały w potężne magnesy przyczepione do podłóg pojazdów. To pozwoliło im unosić się nad szyną prądową o długości prawie pięciu mil. W sumie przetestowano osiem aut. Jeden z nich osiągnął prędkość około 143 mil na godzinę (230 km).
Według chińskiej państwowej agencji prasowej Xinhua testy zostały przeprowadzone przez rządowe władze transportowe. Ich celem było zbadanie bezpieczeństwa podczas jazdy z dużą prędkością. Jednak jeden z profesorów, Deng Zigang, pracujących nad nową technologią i testowaniem pojazdów twierdzi, że powód jest inny. Zigang powiedział państwowej agencji prasowej, że wykorzystanie lewitacji magnetycznej w samochodach osobowych może potencjalnie zmniejszyć zużycie energii i zwiększyć zasięg pojazdów.
A #maglev vehicle technology test saw a 2.8-tonne car float 35 millimeters above the road and run on a highway in #Jiangsu, east China. A permanent magnet array was installed for levitation. pic.twitter.com/7vWc8TvJpn
— QinduoXu (@QinduoXu) September 12, 2022
Oba cele i zamierzenia idą w parze. Technologia ta zużywa mniej energii, ale kwestia bezpieczeństwa pojazdów poruszających się po szynach prądowych nie jest nadal rozwiązana. Naukowcy zadają sobie pytanie co się stanie kiedy auto poruszające się z tak dużą prędkością wypadnie z toru magnetycznego?
Uniwersytet planuje zbudować specjalnie skonstruowany samochód maglev po zakończeniu testów. „Naszym następnym krokiem będzie skoncentrowanie się na rozwoju rzeczywistego pojazdu, aby zrealizować piękną wizję zobaczenia pierwszego samochodu maglev „unoszącego się i działającego” – powiedział dr Zigang Deng, dla South China Morning Post.
„Lewitacja magnetyczna nie jest nowo koncepcją. Od lat lewitacja magnetyczna maglev wykorzystywana jest w pociągach”. Polega ona na elektryzowaniu pola magnetycznego w celu pchania lub ciągnięcia pojazdów z dużą prędkością. Pociągi maglev są w użyciu w Chinach, Japonii i Korei Południowej.
ZJ