Bezrobotni odmawiający powrotu do pracy dostaną zasiłek. Jak to możliwe? Wyjaśniamy

Zgodnie z zarządzeniem Bidena, pracownicy odmawiający podjęcia pracy ze względu na obawy zakażenia się koronawirusem, będą mogli nadal korzystać z świadczeń dla bezrobotnych.

Obecnie wielu pracowników jest wzywanych do swoich swoich do miejsc pracy, które ponownie otwierają swoją działalność. Często stają oni przed dylematem – wrócić do pracy, które naraża ich na wysokie ryzyko zarażenia wirusem, czy odmówić i stracić wynagrodzenie lub zasiłek dla bezrobotnych.

Joe Biden uważa, że pracownicy nie powinni być zmuszani do dokonywania tego typu wyboru. Rozporządzenie wykonawcze podpisane przez prezydenta w drugim dniu urzędowania ułatwi ludziom zakwalifikowanie się na zasiłek dla bezrobotnych, w przypadku, gdy odmówią wykonywania pracy, która naraża ich na ryzyko infekcji koronawirusem.

 

Obecnie Departament Pracy przygotowuje wytyczne i objaśnienie dla nowych zasad zawartych w rozporządzeniu podpisanym przez Bidena – przekazał rzecznik departamentu w rozmowie z agencją Reuters. W piątek Departament Pracy wydał również nowe zalecenia dla pracodawców. Zawierają one wytyczne-  w jaki sposób pracodawcy powinni chronić swoich pracowników przed wirusem.

„W okresie, w którym wiele osób straciło pracę, a ludzie są zdesperowani w poszukiwaniu pracy, wiele pójdzie i będzie pracować w niebezpiecznych warunkach. Zrobią to wierząc, że nie mają innej alternatywy” – powiedział Ken Jacobs, przewodniczący Centrum Pracy. „Zapewnienie ich, że mają prawo odmówić powrotu do pracy, która naraża ich zdrowie i wypłacanie im świadczeń dla bezrobotnych jest „niezwykle ważne” –  powiedział Jacobs. „Wtedy ludzie z grup największego ryzyka zostaną w domu”.

Nie jest jasne, ilu pracowników straciło zasiłek  po tym, jak odmówili powrotu do pracy z powodu obaw związanych z bezpieczeństwem. Niektóre stany, w tym Teksas, publikują wytyczne, zgodnie z którymi pracownik może nadal otrzymywać zasiłek po tym jak odrzuci ofertę pracy. Wsród grupy, która może sobie na to pozwolić są pracownicy powyżej 65 roku życia lub osoby z przewlekłymi chorobami.

Jednak inne stany informują pracowników o węższym zakresie ochrony, a wiele z nich podejmuje decyzję na podstawie indywidualnych przypadków. „Naszym celem jest posiadanie pewnych jasnych standardów” mówią eksperci.

Nowe federalne wytyczne  prawdopodobnie zostaną przedstawione w najbliższych tygodniach. Dzięki nowemu prawu stany będą kierować się takimi samymi kryteriami, a pracownicy zyskają możliwość zakwalifikowania na zasiłek dla bezrobotnych po odrzuceniu pracy, która naraża ich na ryzyko ze względu na wiek, stan zdrowia lub brak poczucia bezpieczeństwa – twierdzą analitycy.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię