Domowe wiosenne syropy – musisz je koniecznie wypróbować!

238

Zaczęła się wiosna a więc czas, w którym można przystąpić do zbiorów niektórych ziół. Można z nich przygotować wiele przetworów – maceraty, nalewki ale również syropy.

Syrop przyrządzony samodzielnie daje satysfakcję z własnoręcznego przygotowania, co więcej – jest bezcenny pod względem swoich składników i właściwości. Jest źródłem wielu cennych minerałów i witamin, ma wiele prozdrowotnych właściwości, przede wszystkim jednak pozbawiony jest sztucznych składników, w tym konserwantów. Oto kilka zdrowych przykładów:

 

1. Syrop z pędów sosny

Pędy sosny są zbierane przez niektórych zielarzy już na przełomie marca i kwietnia, warto jednak wstrzymać się z ich zbiorem do maja – wtedy stają się bogatsze w bezcenny dla naszego zdrowia smok. Pędy zdatne do zbioru mają od 7 do 8 centymetrów długości. Zbierając je z młodych drzewek zachowajmy szczególną ostrożność aby ich nie zniszczyć, najlepiej zbierać je w lesie. Syrop przygotowany z pędów sosny powstaje dzięki dużej ilości cukru, który przyspiesza wydzielanie soku i dodatkowo konserwuje, jest więc bardzo słodki. Aby przygotować syrop, należy pędy sosny przesypywać w słoju cukrem, po kilku dniach powstały syrop zlewany do buteleczki. Ma on właściwości antyseptyczne, odkażające i oczyszczające.

2. Syrop z kwiatów czarnego bzu

Syrop ten jest zdrowy, pyszny oraz pachnący, posiada mnóstwo witamin i cennych minerałów, wspomaga leczenie przeziębienia i koi dolegliwości bólowe. Czarny bez kwitnie na przełomie maja i czerwca, kusi wówczas przyjemnym zapachem i wyglądem. Kwiaty czarnego bzu należy zbierać w miejscach najbliższych naturze – jak najdalej od ruchliwych ulic czy terenów przemysłowych. Syrop ceniony jest nie tylko ze względu na walory zdrowotne, jest po prostu smaczny, świetnie pasuje do lemoniady czy drinków. Aby przyrządzić syrop należy rozłożyć kwiaty na tarasie lub balkonie i pozostawić na 1 godzinę, po tym czasie należy odciąć drobne gałązki z kwiatami. W garnku zagotować wodę z cukrem i sokiem wyciśniętym z cytryny, gorącą wodą zalać kwiaty w drugim garnku o zamieszać, przykryć i pozostawić do ostygnięcia. Chłodny syrop odstawić na 2-4 dni w chłodne i ciemne miejsce, w tym czasie raz dziennie przemieszać. Po tym czasie syrop przefiltrować przez gazę i przelać do buteleczki.

3. Syrop z pokrzywy

Pokrzywa ma wiele zastosowań i właściwości leczniczych. Syrop z pokrzywy jest świetna alternatywą dla domowego soku z tej rośliny, który choć ma wiele cennych właściwości, jest nietrwały. Domowy syrop bogaty jest w żelazo, krzem, cynk, selen, potas i magnez. Ma tyle samo cennych właściwości – wzmacnia organizm, jest idealny na przeziębienie, poprawia wygląd skóry i włosów, łagodzi dolegliwości z układem krążenia, świetnie radzi sobie z nadmiarem w wody w organizmie. Do sporządzenia syropu warto zebrać młode liście, które wykładamy do dużego garnka, zalewamy wodą i gotujemy przez ok. godzinę. Po tym czasie napar przecedzamy dodajemy cukier i sok z cytryny, gotujemy kilka minut aby cukier się rozpuścił. Na koniec syrop przelewamy do butelek.

 

4. Syrop z lipy

Syrop z lipy działa napotnie, znajdzie więc zastosowanie w gorączce. Wykazuje również działanie uspokajające, przeciwskurczowe, moczopędne, łagodzi bóle głowy oraz wspiera pracę wątroby. Kwiaty lipy należy zbierać od początku sezonu kwitnienia, zwykle jeszcze w czerwcu. Podobnie jak w przypadku kwiatów z czarnego bzu najlepiej jest wybrać drzewa stojące jak najdalej od ruchliwych ulic i miejsc przemysłowych. Syrop przyrządzamy podobnie do syropu z czarnego bzu.

5. Syrop z mniszka

Mniszek wspomaga leczenie przeziębienia i grypy, łagodzi kaszel, katar i chrypkę. Przyspiesza gojenie się ran, podrażnień skóry i stanów zapalnych. Dodatkowo wzmacnia organizm, oczyszcza i uodparnia. Syrop posiada wszystkie te właściwości, należy przyrządzić do z dobrze rozwiniętych kwiatów )sporządzamy wyłącznie z samych główek kwiatowych). Syrop przyrządzamy tak jak w przypadku czarnego bzu i lipy.

6. Syrop z mięty

Syrop ten jest orzeźwiający i niezwykle aromatyczny. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy, herbaty, lemoniady, ciast i deserów. Mięta świetnie sprawdza się w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, łagodzi stres i zwalcza bóle głowy. Okazuje się również pomocna w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Syrop z mięty przyrządzamy podobnie do syropu z pokrzywy.

Posłuchaj naszych podcastów: