E. Macron: „Ważne, żeby Rosja nie była poniżana”

Prezydent Francji powiedział, że ważne jest, aby Rosja nie była poniżana, a w sprawie wojny na Ukrainie można znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie. Emmanuel Macron dodał, że wierzy w to, że Paryż odegra kluczową rolę w mediacjach dotyczących konfliktu

Emmanuel Macron podtrzymuje wolę utrzymania dialogu z Rosjanami od początku inwazji na Ukrainę. Jego stanowisko było wielokrotnie krytykowane przez niektórych przedstawicieli krajów Europy Wschodniej i Krajów Bałtyckich. Większość Europy uznaje, że słowa Macrona to podważenie wysiłków większości krajów aby zmusić Putina do wstrzymania wojny na Ukrainie.

„Nie możemy poniżać Rosji, aby doprowadzić do ustania walk. Trzeba zbudować odpowiedni grunt do rozwiązań dyplomatycznych – powiedział Macron w wywiadzie dla regionalnej gazety. „Jestem przekonany, że to rola Francji może być kluczowa” – podkreślił francuski prezydent.

Macron wielokrotnie rozmawiał z Putinem od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Tematem rozmów były kwestie zawieszenia broni i rozpoczęcie negocjacji między Kijowem a Moskwą. „Myślę, i powiedziałem mu to, że robi historyczny i podstawowy błąd, który ma znaczenie dla jego narodu, dla niego samego i dla
historii” – powiedział Macron.

Francja udzieliła wsparcia militarnego i finansowego Ukrainie, ale sam Emmanuel Macron od początku inwazji Rosji na Ukrainę nie był w Kijowie, by oferować symboliczne wsparcie polityczne, jak inni przywódcy UE.
Paryż wysyła na Ukrainę broń ofensywną, w tym haubicę Cezar.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię