Joe Biden: „zapowiedzi Putina w sprawie broni nuklearnej bardzo niepokojące”

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia Prezydent Joe Biden powiedział, że zapowiedź Władimira Putina rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi jest niepokojąca.

Biały Dom informuje jednak, że Stany Zjednoczone nie widzą w tej chwili żadnych oznak by Rosja przybliżała się do użycia broni nuklearnej.

O deklarację Władimira Putina Joe Biden został zapytany po powrocie helikopterem Marine One do Białego Domu z Karoliny Północnej. Prezydent USA zwrócił uwagę, że do rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi broni na razie nie doszło.

Zapytany przez korespondenta Polskiego Radia Marka Wałkuskiego jak interpretuje zapowiedź Putina, Joe Biden przypomniał, że Putin straszył użyciem takiej broni już w ubiegłym roku. „Retoryka jakiej używa jest niebezpieczna. To niepokojące” – odpowiedział prezydent USA.

Wcześniej rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby zapewnił, że USA najlepiej jak potrafią przyglądają się działaniom Rosji. „Nie zaobserwowaliśmy żadnych ruchów ze strony Pana Putina by realizował swoją jego zapowiedź i nie dostrzegamy żadnych oznak by przybliżał się do użycia taktycznej broni jądrowej na Ukrainie lub prowadził przygotowania do jej użycia” – powiedział Kirby odpowiadając na pytanie Polskiego Radia. Dodał, że USA nie mają na razie powodów by przemieszczać własną bron nuklearną albo podwyższać stan gotowości.

IAR

Który kraj na świecie ma największe wojsko?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię