Premiera filmów „Barbie” w reżyserii Greti Gerwig i „Oppenheimer” w reżyserii Christophera Nolana 21 lipca przywróciła blask kina kasowego do stanu sprzed pandemii COVID-19, a jej efekty odczuwalne są na całym świecie.
-
Zobacz także: Ciekawostki z filmu „Sami swoi”
Do 13 sierpnia „Barbie” – komedia z udziałem Margot Robbie w roli kultowej lalki, która przechodzi kryzys egzystencjalny – przekroczyła miliard dolarów przychodu na całym świecie (jak na razie zarobiła 1,18 miliarda dolarów), co czyni Gerwig pierwszą kobiecą reżyserką osiągającą taki wynik w reżyserii.
Jednak „Oppenheimer”, w którym Cillian Murphy wciela się w postać ojca bomby atomowej, także trzyma się mocno, osiągając 649 milionów dolarów na całym świecie – niesamowity wyczyn dla trzygodzinnego filmu opartego na postaci historycznej.
Mimo że „Barbie” niezmiennie utrzymuje się na pierwszym miejscu w krajowym box office od premiery, „Oppenheimer” walczył o przodownictwo w innych ważnych rynkach, w tym w Indiach i Hongkongu. Oba filmy wzbudziły kontrowersje w różnych krajach z powodu swoich tematów – konkretnie „feministycznych” podtekstów „Barbie” i przedstawienia w „Oppenheimerze” procesu tworzenia bomb, które zostały zrzucone na Japonię – często jedno zdobywało przewagę w wyniku tego typu kontrowersji.
Po czterech weekendach od premiery „Barbie” i „Oppenheimer”, poniżej znajduje się podział na to, jak filmy dotychczas radziły sobie na największych rynkach świata, wykorzystując oszacowania branżowe i dane z Box Office Mojo.
USA i Kanada
„Barbie” dominuje w krajowym box office w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, osiągając ponad 526,3 miliona dolarów do 13 sierpnia. „Oppenheimer” zdobył niemal dokładnie połowę tej kwoty po swoim czwartym weekendzie od premiery, wynosząc 264,3 miliona dolarów.
Chiny
Chiny, które kulturowo są oddalone od fenomenu lalki Barbie i zachodnich standardów piękna, początkowo odrzuciły „Barbie”. Jednak po słabym starcie – piąte miejsce z zaledwie 8,2 miliona dolarów w ciągu trzech dni – film udowodnił swoją wartość.
Chińskie media państwowe często kpiły z Hollywood za jego wysiłki związane z różnorodnością i włączaniem, sugerując, że multirasowa, płciowo płynna reinterpretacja społeczeństwa od Greti Gerwig i Hasbro miała małe szanse na sukces w Państwie Środka. Niemniej jednak w kraju, gdzie przemoc mężczyzn wobec kobiet jest trwałym problemem, „Barbie” stała się tematem trendy na mediach społecznościowych i została cicho zaakceptowana przez tych, którzy dążą do bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Dochód z box office do 13 sierpnia wynosi 33,7 miliona dolarów.
Wielka Brytania
Po czterech weekendach „Barbie” zarobił 101,1 miliona dolarów, a „Oppenheimer” 58,1 miliona dolarów w Wielkiej Brytanii. W procesie „Barbie” przewyższył „The Super Mario Bros. Movie” (67,7 miliona dolarów), stając się najbardziej dochodowym filmem roku, a „Oppenheimer” znalazł się na trzecim miejscu. „Barbenheimer” napędził dochody krajowego box office w lipcu do 205,1 miliona dolarów. Dochody w lipcu były o 78% wyższe niż w czerwcu i o 27% wyższe niż w lipcu 2022 roku.
Meksyk
„Barbie” również zdobył lepsze przyjęcie w Meksyku, gdzie zarobił 51,8 miliona dolarów do 13 sierpnia. Jednak ostatnio został wyprzedzony przez „Meg 2” na listach box office. Z drugiej strony „Oppenheimer” zarobił około 16,7 miliona dolarów do tej pory.
Australia
Premiera „Barbie” i „Oppenheimer” w synchroniczny sposób 20 lipca doprowadziła do największego weekendu kinowego w Australii od czasu pandemii. Oba filmy kontynuują swoje mocne wyniki w czwartym tygodniu. „Barbie” przekroczył 47,3 miliona dolarów, co czyni go najwyższym filmem roku do tej pory i filmem Warner Bros. z największym przychodem w tym kraju. „Oppenheimer” ma bardzo szanowalne 20,9 miliona dolarów.
-
Sprawdź też: 50 filmów na poprawę nastroju
Niemcy
W Niemczech walka między „Barbie” a „Oppenheimer” była bardziej wyrównana. „Barbie” zarobił 42,2 miliona dolarów od premiery w kraju, a „Oppenheimer” ledwie opadł, przynosząc ponad 35,4 miliona dolarów.
Korea Południowa
Korea była częścią trasy promocyjnej Robbie i była jednym z pierwszych krajów, które otworzyły „Barbie” (19 lipca). Ale film otworzył się skromnie wobec solidnej konkurencji lokalnej i nie odzyskał swojego impetu – 3,89 miliona dolarów po prawie trzech tygodniach w kinach to porażka. Szukając wyjaśnienia, komentatorzy sugerowali, że feminizm to niechlubne słowo w Korei zdominowanej przez mężczyzn. Koreajskie społeczeństwo jest argumencie najbardziej hierarchicznym na świecie, a ci, którzy kwestionują status quo, uważani są za kłopotliwych.
Koreańska publiczność, która zwykle przyjmuje najlepsze jakościowo role aktorskie, może uważać „Oppenheimer” za bardziej interesujący. Premiera tego filmu odbyła się 15 sierpnia.
Francja
„Gorączka Barbie” dotarła również do Francji, gdzie film Gerwig zarobił 34,4 miliona dolarów do 13 sierpnia. Niemniej jednak Francuzi, którzy może skłaniają się ku bardziej mrocznym filmom niż przeciętni widzowie, również cieszą się „Oppenheimerem”, co czyni go bliskim drugim miejscem z ponad 28 milionami dolarów w tym samym okresie.
Japonia
Nie ma obecnie oficjalnej daty premiery „Oppenheimera” w Japonii, która ucierpiała w wyniku bombardowania jądrowego omawianego w filmie.
„Barbie” zadebiutował 11 sierpnia, zarabiając 1,4 miliona dolarów z 650 ekranów. Wrażliwi byli wcześniej zaniepokojeni pozornym poparciem dystrybutora Warner Bros. dla stworzonych przez fanów memów „Barbenheimer”, które lekceważyły detonacje nuklearne. W nietypowym kroku Warner Japan publicznie skrytykował swoją amerykańską firmę macierzystą, wywołując szybkie i bezwarunkowe przeprosiny. Nie jest jasne, czy burza ta teraz opadła, czy też szanse na wydanie „Oppenheimera” w Japonii stały się bardziej odległe.
Hiszpania
„Barbie” króluje w Hiszpanii i zarobił 30 milionów dolarów w kraju, zajmując pierwsze miejsce na listach box office do momentu premiery „Meg 2”. Do 13 sierpnia „Oppenheimer” zarobił równie imponujące 16,2 miliona dolarów.
-
Zobacz także: 10 filmów dokumentalnych na Netflix które warto zobaczyć
Holandia
W Holandii „Barbie” i „Oppenheimer” toczyły ze sobą zaciętą walkę, „Barbie” zarobił 15,4 miliona dolarów do 13 sierpnia, a „Oppenheimer” zarobił 14,2 miliona dolarów. Jednak „Oppenheimer” przez ostatnie kilka tygodni utrzymywał się na szczycie list box office.
Brazylia
W Brazylii „Barbie” znacznie przewyższył „Oppenheimera”, zarabiając 42 miliony dolarów do 13 sierpnia, podczas gdy „Oppenheimer” zdobył tylko 11,5 miliona dolarów.
Hongkong
Hongkong, rynek, na którym filmy Hollywoodu i lokalne filmy w języku kantońskim zwykle są największymi atrakcjami, otrzymał „Barbenheimer” 20 lipca, tak samo jak Australia, ale zareagował inaczej. „Oppenheimer” osiągnął 7,3 miliona dolarów do 13 sierpnia, podczas gdy kulturowe odniesienia „Barbie” nie do końca zyskały akceptację. Film zarobił 3,67 miliona dolarów do 7 sierpnia.
-
Zobacz także: Najlepsze produkcje filmowe z Wikingami w tle
Indie
Indie to być może największy rynek, w którym „Oppenheimer” osiągnął większy przychód niż „Barbie”. Jest to także jedyny znaczący rynek, w którym oficjalne i wiarygodne dane z box office są trudne do zdobycia. Pomimo sceny seksu zawierającej wers z hinduskiego świętego pisma „Bhagavad Gita”, która wywołała pewne kontrowersje, „Oppenheimer” otworzył się na pierwszym miejscu na rynku, gdzie Hollywood ma zaledwie 10% udziału w rynku, a publiczność woli lokalne produkcje. Po czterech weekendach „Oppenheimer” osiągnął 17,6 miliona dolarów w Indiach.
Nie ma dostępnych oficjalnych liczb dla „Barbie”, ale oszacowania branżowe wskazują, że dochód z „Barbie” w Indiach wynosi 5,8 miliona dolarów do 7 sierpnia, co stanowi trzecią część „Oppenheimera”. Podczas gdy wynik „Barbie” jest szanowalny na rynku, na którym marka i lalka nie cieszą się taką renomą jak gdzie indziej, sukces „Oppenheimera” jest trudniejszy do zrozumienia.
Zjednoczone Emiraty Arabskie
„Oppenheimer” zdominował box office w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez dwa pierwsze weekendy po premierze, pokonany tylko przez premierę „Meg 2” w weekend od 5 sierpnia. Do 6 sierpnia film zarobił imponujące 6,6 miliona dolarów w kraju.
„Barbie” została wydana w ZEA w czwartek, zarabiając szacunkowe 1,9 miliona dolarów w pierwszy weekend. Po początkowo zaplanowanej dacie premiery na 21 lipca „Barbie” stanęła przed opóźnieniami w ZEA i Arabii Saudyjskiej z powodu edycji, które region chciał wprowadzić, dotyczących tematów związanych z osobami LGBTQ. Filmy wydawane w regionie są często przycinane, aby pasowały do konserwatywnych idei dotyczących seksu, homoseksualizmu i kwestii religijnych. Jeśli studio nie chce wprowadzać tych zmian, film może być zakazany w regionie, co ostatnio miało miejsce w przypadku „Spider-Man: Across the Spider-Verse” z powodu wyświetlenia flagi „Chronić życie transpłciowych”.
-
Zobacz także: 50 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć
Polska
Mimo że „Barbie” zarobił więcej niż „Oppenheimer” w Polsce, zdobywając 12,3 miliona dolarów do 13 sierpnia, „Oppenheimer” podkradał mu pierwsze miejsce na box office w weekend od 4 sierpnia. Zarobił nieco więcej, 1,147 miliona dolarów, w porównaniu do 1,144 miliona dolarów zarobionych przez „Barbie” w tym samym czasie, co sugeruje potencjalną zmianę zachowań na krajowym rynku kinowym. Łącznie „Oppenheimer” zarobił 7,9 miliona dolarów w Polsce do 13 sierpnia.
Kolumbia
Kolumbia przyjęła „Barbie”, która zarobiła 8,5 miliona dolarów w kraju do 6 sierpnia, wiele z tego wyniku pochodziło z znakomitego wyniku 4,4 miliona dolarów w dniu premiery. „Oppenheimer” zarobił 3,6 miliona dolarów do 13 sierpnia.
Arabia Saudyjska
„Oppenheimer” świetnie sobie radzi w Arabii Saudyjskiej, zarabiając 11 milionów dolarów do 13 sierpnia. Historyczna opowieść była na szczycie box office w kraju przez pierwsze trzy weekendy po premierze.
Podobnie jak w ZEA, „Barbie” została właśnie wydana w czwartek po potencjalnym opóźnieniu związanym z tematami LGBTQ i feministycznymi. Niemniej jednak film zadebiutował na pierwszym miejscu, zarabiając 1,8 miliona dolarów. Czas pokaże, czy film dogoni „Oppenheimera”, chociaż jego historia box office związana z akcją i animacją sugeruje, że może nie osiągnąć tego samego poziomu.
-
Zobacz też: Seriale warte polecenia
Nowa Zelandia
Podobnie jak w Australii, „Barbie” odniosła sukces w Nowej Zelandii, zdobywając pierwsze miejsce na listach box office przez trzy pierwsze weekendy od premiery i zarabiając ponad 6,2 miliona dolarów do 6 sierpnia. „Oppenheimer” również radzi sobie dobrze, chociaż zdobył tylko około połowy całkowitej sumy „Barbie”, zarabiając 3,2 miliona dolarów w kraju do 13 sierpnia.
Turcja
„Oppenheimer” osiąga lepsze wyniki niż „Barbie” w Turcji, zarabiając 5,5 miliona dolarów do 13 sierpnia, w porównaniu do 3,19 miliona dolarów zdobytych przez „Barbie” do 6 sierpnia. Chociaż „Barbie” zadebiutowała na pierwszym miejscu z przychodem 1,5 miliona dolarów, „Oppenheimer” utrzymał się na szczycie list box office przez ostatnie kilka weekendów.
Źródło:variety.com