Najnowsze badania przeprowadzone na hormonalnych wkładkach domacicznych, takie jak Mirena i Jaydress, pokazują, że mogą one mieć działanie na całe ciało a nie tylko działanie lokalne jak do tej pory uważano.
Naukowcy przeprowadzający badania w Niemczech zauważyli podczas obrazowania piersi zmiany w ich tkance u kobiet z wkładkami domacicznymi pomimo tego, że działają poprzez uwalnianie hormonów tylko bezpośrednio do macicy.
Główna autorka badania, dr Luisa Huck z wydziału diagnostyki i radiologii interwencyjnej Uniwersytetu RWTH Aachen, powiedziała, że wyniki ich badań sugerują, że ich odkrycie przeczy powszechnemu przekonaniu, że wkładki wewnątrzmaciczne działają wyłącznie lokalnie: „Wyniki naszych badań sugerują, że to nieprawda”.
W rzeczywistości naukowcy odkryli, że działanie hormonalne wkładek wewnątrzmacicznych na całe ciało jest podobne do hormonalnej terapii zastępczej. Huck twierdzi, że ich odkrycie pokrywa się z tym co kobiety używające wkładek domacicznych twierdziły od lat dodając, że prawdopodobne jest, że „wkładki domaciczne mogą wywoływać skutki uboczne podobne do innych terapii hormonalnych”.
Większość producentów wkładek nie twierdzi, że wkładki wewnątrzmaciczne całkowicie chronią resztę organizmu przed hormonami lub ich skutkami ubocznymi, ale podają, że ich urządzenia mają „głównie lokalne działanie progestagenowe”.
Podczas badania naukowcy przyjrzeli się prześwietleniom piersi przed i po założeniu i usunięciu wkładki. Współautorka badania, dr Christiane Kuhl, szefowa Wydziału Radiologii na Uniwersytecie RWTH chciała przyjrzeć się wpływowi wkładek wewnątrzmacicznych na tkankę piersi po zauważeniu, że kobiety, które je stosowały, mają tendencję do wzmocnienia w miąższu (BPE) na tle kontrastowym podczas MRI piersi.
Aby przeprowadzić badanie, ona i jej współpracownicy zidentyfikowali w szpitalnej bazie danych 48 kobiet przed menopauzą, które nie miały historii raka piersi ani nie przyjmowały hormonów lub antyhormonów i które przynajmniej dwukrotnie przeszły rezonans magnetyczny piersi z kontrastem.
Połowa kobiet przeszła pierwsze badanie MRI piersi przed założeniem wkładek i drugie badanie po założeniu wkładek. Druga połowa miała swój pierwszy rezonans magnetyczny z wkładką, a drugie po jej wyjęciu. Naukowcy odkryli, że poziom BPE znacznie wzrósł u 23 pacjentów z wkładką z 48 pacjentów.
Doktor Huck sugeruje, że pacjentki powinny zacząć brać pod uwagę nowe odkrycia i porozmawiać o nich ze swoim lekarzem zanim zdecydują się na tę formę antykoncepcji. „IUD wydają się być bardzo bezpiecznym środkiem antykoncepcji i ogólnie są dobrze tolerowane. Jednak w przypadku wystąpienia dotychczas niewytłumaczalnych skutków ubocznych, warto porozmawiać ze swoim lekarzem i rozważyć zastosowanie innych rodzajów antykoncepcji”.