Katastrofalne „uderzenia serca” Ziemi. Czy mamy się czego obawiać?

81

Ostatnie badania naukowe ujawniają cykliczność aktywności geologicznej i wymierania zwierząt na naszej planecie.

Cykl ten liczy ok. 27,5 mln lat, dochodzi wówczas do globalnych katastrofalnych zdarzeń, jak np. wzrost liczby wybuchów wulkanów, reorganizacji płyt tektonicznych, wzrostu poziomu mórz, towarzyszy im również masowe wymieranie gatunków zwierząt.

 

Do tej pory jednak nie udało się ustalić jakie siły powodują zjawiska. Wydarzenia, które zamykają cykl określane są jako „uderzenie serca” planety. Michael Rampino, geolog z New York University powiedział, że „Wielu geologów uważa, że zdarzenia geologiczne są losowe w czasie”.

Autor badań przeprowadzonych w 2021 roku podaje, że „nasze badanie dostarcza statystycznych dowodów na wspólny cykl, sugerując, że te zdarzenia geologiczne są skorelowane, a nie losowe”. Wraz z grupą naukowców Rampino przeprowadził wnikliwe analizy osiemdziesięciu dziewięciu poznanych zdarzeń geologicznych z ostatnich 260 milionów lat.

Jak się okazało, niektóre okresy w przeszłości naszej planety były niezwykle trudne – w okresie ostatnich 57-50 milionów lat zaobserwowano kilkanaście katastrofalnych „impulsów” o globalnej skali.

Jak przekazuje zespół badaczy w oświadczeniu – „Wydarzenia te obejmują czasy wymierania na morzach i w lądach, okresy anoksyczne w oceanach, wielkopowierzchniowe erupcje bazaltowe na kontynencie, wahania poziomu morza, globalne impulsy magmatyzmu wewnątrzpłytowego oraz zmiany w szybkości rozprzestrzeniania się dna morskiego i reorganizacji płyt”.

Wiele przeanalizowanych zdarzeń ma charakter przyczynowy – jedno zdarzenie bezpośrednio powoduje drugie. Przykładem tego mają być powstałe warunki beztlenowe we wszechoceanie, co powoduje wymieranie zwierząt morskich. Warunki te mają być skutkiem licznych wybuchów wulkanów, które przebudziły się z powodu zwiększonej aktywności geologicznej planety. Jak informują naukowcy – „Te cykliczne impulsy tektoniki i zmiany klimatu mogą być wynikiem procesów geofizycznych związanych z dynamiką tektoniki płyt i pióropuszy płaszcza, lub alternatywnie mogą być przyspieszane przez cykle astronomiczne związane z ruchami Ziemi w Układzie Słonecznym i galaktyce”. Inną przyczyna trwającego 27,5 mln lat cyklu mogą być uderzenia komet lub innych ciał niebieskich.

Jak podają badacze – możemy spać spokojnie, następny taki cyk przewidywany jest za ok. 20 mln lat. Naukowcy przekonują również, że kolejne „uderzenie serca” nie będzie tak gwałtowne i spektakularne jak to można podziwiać w filmach katastroficznych, zmiany mogą trwać tysiące a nawet setki tysięcy lat.

Ta apteka zarobiła w pierwszym kwartale roku prawie 900 milionów dolarów na szczepionkach i testach!