Z całego świata napływają kondolencje po śmierci brytyjskiej królowej Elżbiety II.
Prezydent Andrzej Duda, który kończy wizytę w Senegalu, pojechał do ambasady Wielkiej Brytanii w Dakarze. Wpisał się tam do księgi kondolencyjnej i złożył kwiaty.
“W imieniu wszystkich Polaków składam Brytyjczykom najgłębsze wyrazy współczucia w związku z odejściem Jej Królewskiej Mości Elżbiety II” – napisał prezydent Andrzej Duda w księdze kondolencyjnej, wyłożonej w brytyjskiej ambasadzie w Dakarze. “Z sentymentem wspominamy przesłanie przyjaźni, jakie Królowa wyraziła w czasie wizyty w Polsce w 1996 roku” – podkreślił.
Prezydent @AndrzejDuda złożył wpis do księgi kondolencyjnej wystawionej w Ambasadzie Brytyjskiej w Dakarze. #QueenElizabeth pic.twitter.com/PAmORYR14O
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 8, 2022
Andrzej Duda napisał też, że śmierć Królowej jest ogromną stratą dla Wielkiej Brytanii oraz dla całej społeczności międzynarodowej. “Myślami i modlitwą jesteśmy z całą Rodziną Królewską” – napisał polski prezydent
Brytyjską królową pożegnał także premier Mateusz Morawiecki. „Odeszła królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II z dynastii Windsorów, najdłużej panujący monarcha w historii tego państwa. Ikona, symbol potęgi, kultury oraz tradycji Zjednoczonego Królestwa, ukochana przez Brytyjczyków” – napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
We bid farewell to Queen Elizabeth II. She devotedly served her nation throughout her life. And she has served us by her example as a self-sacrificing, wise and prudent leader who knew how to lead her country through any storm. pic.twitter.com/2VN1eHeRkE
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) September 8, 2022
Podkreślił także, że była równocześnie głową 14 innych państw należących do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. „Zasiadała na tronie przez 70 lat, a jej życiorys stanowi prawdziwą kronikę dziejów świata, zwłaszcza burzliwego wieku XX oraz olbrzymich geopolitycznych, społecznych i technologicznych zmian, których była świadkiem. Miałem zaszczyt poznać Ją osobiście. Niech spoczywa w pokoju”- napisał premier.
„Służyła królestwu i była wzorem monarchini” – tak o królowej Elżbiecie II mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef polskiego MSZ podkreślił, że zmarła królowa brytyjska była osobą niezwykłą, ponieważ „stanowiła wzór cnót monarszych w czasach monarchii niesprzyjających”.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki napisał na Twitterze, że ze smutkiem przyjął informację o śmierci królowej Elżbiety II. „Dobrego Boga proszę o miłosierdzie dla niej”– dodał.
Brytyjska premier Liz Truss żegnając Elżbietę II, powiedziała, że wszyscy są zdruzgotani wiadomością, która nadeszła z Balmoral. Szefowa brytyjskiego rządu jeszcze dwa dni temu spotkała się z monarchinią podczas audiencji, która rozpoczęła premierostwo szefowej Konserwatystów.
„Śmierć jej wysokości jest szokiem dla całego kraju i dla świata. Królowa Elżbieta II była skałą, na jakiej zbudowano nasz kraj. Za jej panowania rozwinął się i kwitł. Brytania jest dziś wielkim krajem właśnie dzięki niej” – powiedziała Liz Truss.
Liz Truss była piętnastą premier za panowania Elżbiety II.
Prezydent Joe Biden i pierwsza dama USA Jill Biden także oddali hołd zmarłej w wieku 96 lat brytyjskiej królowej. W wydanym przez Biały Dom oświadczeniu podkreślili rolę Elżbiety II zarówno dla Wielkiej Brytanii jak i sojuszu amerykańsko-brytyjskiego. „Jej wysokość Królowa Elżbieta II była więcej niż monarchinią. Ona definiowała całą epokę” – głosi oświadczenie amerykańskiej pary prezydenckiej.
Joe i Jill Bidenowie napisali że w zmieniającym się świecie jej stała obecność była źródłem ukojenia i dumy dla pokoleń Brytyjczyków. „Była pierwszym brytyjskim monarchą, z którym ludzie na całym świecie mogli poczuć osobistą i natychmiastową więź” – stwierdzili dodając, że Elżbieta II całe swoje życie poświęciła służbie ludziom. „Królowa Elżbieta II była wybitną postacią o niezrównanej godności i konsekwencji, która pogłębiła fundamentalny sojusz pomiędzy Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi” – napisali Joe i Jill Bidenowie.
Our statement on the death of Queen Elizabeth II. pic.twitter.com/0n7pmVVg2w
— President Biden (@POTUS) September 8, 2022
Przekazali też Brytyjczykom wyrazy solidarności. „Mieszkańcy całych Stanów Zjednoczonych są myślami i modlitwami z narodem Zjednoczonego Królestwa i podzielają jego smutek. Składamy najgłębsze kondolencje rodzinie królewskiej, która opłakuje nie tylko królową, ale także swoją drogą matkę, babkę i prababkę. Jej dziedzictwo pozostanie na kartach brytyjskiej historii i historii naszego świata” – zakończyli swoje oświadczenie prezydent i pierwsza dama USA.
Joe Biden nakazał też opuszczenie do połowy masztów flag na Białym Domu i innych obiektach federalnych, okrętach wojennych, bazach wojskowych, posterunkach i w portach.
To samo dotyczy wszystkich ambasad Stanów Zjednoczonych i innych obiektów amerykańskich na całym świecie. Zgodnie z zarządzeniem prezydenta, flagi pozostaną opuszczone do zachodu słońca w dniu pogrzebu.
Były prezydent USA Donald Trump powiedział w brytyjskiej telewizji, że królowa Elżbieta II była „wielką kobietą, która nigdy nie popełniła błędu”. „Kto może być lepszy od niej? Panowała tak długo i dobrze oraz nigdy nie popełniła błędu” – mówił były prezydent USA.
Liderzy unijnych instytucji i szef NATO również wspominali zmarłą dziś brytyjską królową i przekazali kondolencje. „Przez ponad 70 lat była przykładem przywództwa i oddanej służby publicznej” – napisał na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. „Kiedyś nazywana Elżbietą Niezłomną, swoją służbą i zaangażowaniem zawsze pokazywała nam znaczenie trwałych wartości we współczesnym świecie” – tak z kolei napisał szef Rady Europejskiej Charles Michel.
Brytyjską królową wspomniała dziś także przewodnicząca Komisji Europejskiej. „Zapisała się ona w historii Europy, która jest naszym wspólnym domem z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi. Zawsze dawała nam gwarancje stabilizacji i pewności. Wykazywała się ogromną odwagą. Jest dla mnie legendą” – powiedziała Ursula von der Leyen.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego napisała, że niewiele osób ukształtowało światową historię tak jak zrobiła to królowa Elżbieta II. Roberta Metsola podkreśliła, że niezłomne zaangażowanie brytyjskiej królowej w służbę było przykładem dla wszystkich.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że z głębokim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. „W imieniu obywateli Ukrainy składam szczere kondolencje rodzinie królewskiej, całej Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów w związku z tą nieodwracalną stratą. Nasze myśli i modlitwy są z wami” – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.
It is with deep sadness that we learned of the death of Her Majesty Queen Elizabeth II. On behalf of the ???????? people, we extend sincere condolences to the @RoyalFamily, the entire United Kingdom and the Commonwealth over this irreparable loss. Our thoughts and prayers are with you.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) September 8, 2022
„Niezwykłe 70 lat panowania i poświęcenia sprawom humanitarnym nigdy nie zostanie zapomniane” – napisał także na Twitterze prezydent Litwy Gitanas Nauseda, przekazując głębokie kondolencje rodzinie królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II. Zaznaczył, że Litwini zapamiętają monarchinię „promienną i kochającą”, taką jaką widzieli ją podczas jej wizyty na Litwie w 2006 roku.
Szefowa litewskiego rządu Ingrida Ingrida Šimonyte zaznaczyła, że królowa Elżbieta przeżyła swoje życie będąc niezwykle oddaną swojej służbie i prawdziwemu przywództwu.
Kondolencje popłynęły też ze stolicy Łotwy, Rygi. Prezydent Egils Levits napisał, że za panowania Elżbiety II dorastały całe pokolenia, które odczuwają dziś ogromny smutek z powodu jej straty. Z kolei premier Estonii Kaja Kallas wskazała, że śmierć królowej jest „końcem ery, ale jej legenda będzie żyć i nadal inspirować”.
Papież przesłał na ręce Jego Wysokości Króla Karola III telegram kondolencyjny po śmierci jego matki, królowej Elżbiety II. Franciszek napisał, że śmierć monarchini napawa go głębokim smutkiem i przyłącza się do wszystkich, których jej śmierć okryła żałobą i modlą się o życie wieczne zmarłej.
Papież oddał hołd jej życiu wypełnionym nieustanną służbą Narodowi i Brytyjskiej Wspólnocie Narodów. Napisał, że była przykładem wzorowego oddania obowiązkom, a także niezłomnym świadkiem wiary w Jezusa Chrystusa.
Franciszek polecił duszę Elżbiety II Bożemu miłosierdziu i zapewnił Karola III o swoich modlitwach, by Bóg wsparł swoją łaską jego panowanie.
W 2014 roku papież przyjął w Watykanie królową Elżbietę II i jej małżonka księcia Filipa.
Elżbieta II z dynastii Windsor była najdłużej panującym monarchą na świecie, oraz w historii Wielkiej Brytanii. 21 kwietnia skończyła 96 lat. W czerwcu minęła 70. rocznica objęcia tronu przez królową.
IAR