Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową

Kościół katolicki obchodzi dziś Niedzielę Palmową, zwaną inaczej „Niedzielą Męki Pańskiej”. Rozpoczyna ona najważniejszy okres w roku liturgicznym, czyli Wielki Tydzień. Święto zostało ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.

Ksiądz profesor Waldemar Cisło, kierujący polską sekcją Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podkreśla, że rozpoczyna się okres przygotowania duchowego do Świąt Wielkanocnych, będącego wyciszeniem, skupieniem oraz przeżywaniem męki Chrystusa. „Niedziela Palmowa to bardzo dobry czas do refleksji” – mówi ksiądz profesor Cisło. „Mamy czytany opis Męki Pańskiej. To jest dla nas swoiste przygotowanie, aby na chwilę się zatrzymać i przed Triduum Paschalnym pomyśleć, zobaczyć Pana Jezusa tak pięknie wychwalanego, triumfującego przed tym, nim zobaczymy Go odrzuconego, biczowanego i wyszydzonego. To jest dla nas wszystkich ważne.” zaznacza duchowny.

Liturgia Niedzieli Palmowej jest pamiątką wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, dokąd przybył wraz z uczniami na wiosenne Święto Paschy. Mieszkańcy Jerozolimy witali Go triumfalnie jako króla i wyzwoliciela. Pod nogi osiołka, na którym jechał Jezus, rozkładano szaty, a dzieci witały Go palmowymi gałązkami.

 

„Jest to czas umocnienia wiary” – dodaje ksiądz profesor Waldemar Cisło. „Tak jak apostołowie potrzebowali umocnienia, które Jezus dawał im w nauczaniu – że będzie cierpiał, że będzie odrzucony i potem to zgorszenie Krzyża ich załamało, poza świętym Janem, tak i my potrzebujemy umocnienia” – podkreśla duchowny.

„Dobrze dla nas wszystkich, że Go dziś widzimy jako Pana i Króla triumfalnie wjeżdżającego do Jerozolimy, zanim Chrystusa zobaczymy w Wielki Piątek, zbroczonego krwią i krzyczącego w bólu ludzkiej istoty: „Boże, mój Boże czemuś mnie opuścił.”– wyjaśnia ksiądz profesor.

Na pamiątkę tamtych wydarzeń w Niedzielę Palmową święci się palmy, które mają symbolizować chwałę Chrystusa. Podczas Mszy świętej odczytywany jest opis Męki Pańskiej. W Niedzielę Męki Pańskiej kapłan nie zakłada pokutnych szat w kolorze fioletowym. Jego ornat ma kolor czerwony, który jest znakiem godności królewskiej. Symbolizuje też ogień, krew i miłość.

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest też Światowy Dzień Młodzieży.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię