Kurki – najzdrowsze leśne grzyby

Pieprznik jadalny – popularna kurka królową polskich lasów

Niewielki, żółty, kruchy grzybek o nieregularnym kształcie i kolorach od kremowego po intensywnie pomarańczowy. To oczywiście, popularna kurka, czyli właściwie pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius). Od innych, podobnych gatunków odróżniają je nieregularne blaszki schodzące w dół trzonu bez wyraźnego odcięcia od reszty grzyba – kończą się płynnie przechodząc  w nóżkę która jest gruba i mięsista.

 

To jedne z pierwszych grzybów jadalnych i szeroko rozpoznawanych, jakie pojawiają się w lasach. Odpowiada im stanowisko kwaśne, więc  w praktyce najczęściej rosną w poduchach utrzymującego wilgoć mchu, pod sosnami i świerkami, choć zdarza się im rosnąć także w lasach mieszanych. Są grzybami mikoryzowymi, co oznacza, że żyją w symbiozie  z korzeniami drzew.  Cieszą grzybiarzy od czerwca aż do października.

 

Kurki są pełne wartości odżywczych. Mają wysoką zawartość witamin z grupy B, wapnia i innych, cennych składników mineralnych. Jak wszystkie grzyby ma też dużo błonnika, który pełni w przewodzie pokarmowym rolę „miotełki” usuwającej niestrawione resztki i  złogi.

Kurki można pomylić z innymi pieprznikami, czy kolczakiem obłączastym (ten ostatni zamiast blaszek ma kruche kolce). Nie stanowi to problemu, ponieważ wszystkie one są jadalne. Natomiast niedoświadczeni grzybiarze czasem mylą kurki z lekko trującą lisówką pomarańczową. Przeciwieństwie do pieprzników jej kapelusz ma regularny kształt, trzon jest ciemny, a blaszki wyraźnie odcięte. Poza tym lisówka zaczyna wydawać owocniki wtedy, kiedy o kurki już trudno – jesienią.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię