Legitymacje emeryta-rencisty wydawane są w formie elektronicznej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że każdy emeryt lub rencista otrzyma mLegitymację.

To elektroniczna wersja legitymacji ZUS i działa jak tradycyjny dokument. Jak wyjaśnia ZUS, pokazując mLegitymację na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg i uprawnień, które jej przysługują.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, profesor Gertruda Uścińska powiedziała, że od 1 stycznia legitymacje emeryta-rencisty wydawane są w formie elektronicznej. „Emeryci i renciści, którzy przed 1 stycznia otrzymali legitymację w formie plastikowej karty indentyfikacyjnej, automatycznie otrzymają też wersję elektroniczną i będą mogli korzystać z obu dokumentów” – mówiła profesor Gertruda Uścińska.

Zaznaczyła, że nadal można otrzymać tradycyjną wersję legitymacji. Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek – formularz ERL.

Z mLegitymacji można korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, na przykład telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. W aplikacji wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać opcję: Legitymacja emeryta-rencisty.

IAR

Daty wypłat świadczeń emerytalnych z Social Security w 2023

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię