Polscy studenci rozjechali konkurencję na międzynarodowych zawodach University Rover Challenge. Adepci Politechniki Świętokrzyskiej z ekipy „Impuls” wygrali prestiżowe zawody na pustyni w stanie Utah – donosi portal amerykapopolsku.com
W zmaganiach University Rover Challenge stanęły 34 marsjańskie łaziki z całego świata i grupa ponad 500 studentów. Zawody odbywały się w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.
Polski zespół okazał się bezkonkurencyjny: „Działo się dużo, w czasie konkurencji nasz łazik znalazł się nawet w środku małej trąby powietrznej, ale najwięcej emocji dostarczył nam operator Szczepan Kostecki, który zasłynął najszybszym dostarczeniem do astronauty paczki. Zjazd, z góry, pobranie pudełka i wjazd na górę, a na końcu umieszczenie jej w odległości 5 cm od astronauty wykonał w 4 ostatnie minuty konkurencji i zakończył na 7 sekund przed końcem czasu” – relacjonowali studenci z Kielc na Facebooku.
Zwycięskiej drużynie pogratulował premier Mateusz Morawiecki.
Ogromne gratulacje dla zespołu @PolitechnikaSw – zwycięzców University Rover Challenge. Ich łazik marsjański pokonał konstrukcje Uniwersytetów Ryerson i Stanforda oraz 80 innych z 13 krajów. To kolejne potwierdzenie potencjału drzemiącego w polskiej nauce i gospodarce. pic.twitter.com/6C4njvD7DQ
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 2 czerwca 2019
Zawody University Rover Challenge są organizowane co roku przez stowarzyszenie The Mars Society i odbywają się w okolicach symulowanej bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station.
Celem konkursu jest zachęcenie młodych inżynierów z całego świata do wspólnej eksploracji kosmosu. Uczestnicy University Rover Challenge budują marsjańskie łaziki. To roboty eksploracyjne, których umiejętności są sprawdzane w trakcie konkursu. Organizatorzy badają przydatność poszczególnych pojazdów do realizowania zadań w misjach kosmicznych – ze szczególnym uwzględnieniem Marsa.
To nie pierwszy sukces polskich studentów w konkursie University Rover Challenge. Młodzi inżynierowie z Polski po raz pierwszy wygrali zawody w 2011 roku (Politechnika Białostocka i ich łazik Magma2). Adepci Politechniki Białostockiej byli bezkonkurencyjni także w 2013 i 2014 roku.
W 2015 i 2016 zwyciężyła drużyna inżynierów Politechniki Rzeszowskiej z Legendary Rover Team.