Marsjański łazik z Polski rozgromił konkurencję

Facebook.com, zwycięska drużyna Politechniki Świętokrzyskiej

Polscy studenci rozjechali konkurencję na międzynarodowych zawodach University Rover Challenge. Adepci Politechniki Świętokrzyskiej z ekipy „Impuls” wygrali prestiżowe zawody na pustyni w stanie Utah – donosi portal amerykapopolsku.com

W zmaganiach University Rover Challenge stanęły 34 marsjańskie łaziki z całego świata i grupa ponad 500 studentów. Zawody odbywały się w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

Polski zespół okazał się bezkonkurencyjny: „Działo się dużo, w czasie konkurencji nasz łazik znalazł się nawet w środku małej trąby powietrznej, ale najwięcej emocji dostarczył nam operator Szczepan Kostecki, który zasłynął najszybszym dostarczeniem do astronauty paczki. Zjazd, z góry, pobranie pudełka i wjazd na górę, a na końcu umieszczenie jej w odległości 5 cm od astronauty wykonał w 4 ostatnie minuty konkurencji i zakończył na 7 sekund przed końcem czasu” – relacjonowali studenci z Kielc na Facebooku.

Facebook.com, zwycięska drużyna Politechniki Świętokrzyskiej podczas zawodów University Rover Challenge

Zwycięskiej drużynie pogratulował premier Mateusz Morawiecki.

Zawody University Rover Challenge są organizowane co roku przez stowarzyszenie The Mars Society i odbywają się w okolicach symulowanej bazy marsjańskiej Mars Desert Research Station.

Celem konkursu jest zachęcenie młodych inżynierów z całego świata do wspólnej eksploracji kosmosu. Uczestnicy University Rover Challenge budują marsjańskie łaziki. To roboty eksploracyjne, których umiejętności są sprawdzane w trakcie konkursu. Organizatorzy badają przydatność poszczególnych pojazdów do realizowania zadań w misjach kosmicznych – ze szczególnym uwzględnieniem Marsa.

Facebook.com, zwycięska drużyna Politechniki Świętokrzyskiej podczas zawodów University Rover Challenge

To nie pierwszy sukces polskich studentów w konkursie University Rover Challenge. Młodzi inżynierowie z Polski po raz pierwszy wygrali zawody w 2011 roku (Politechnika Białostocka i ich łazik Magma2). Adepci Politechniki Białostockiej byli bezkonkurencyjni także w 2013 i 2014 roku.

W 2015 i 2016 zwyciężyła drużyna inżynierów Politechniki Rzeszowskiej z Legendary Rover Team.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię