Coraz mniej osób odkłada na konta emerytalne

pieniadze wydatki

Inflacja, wzrost stóp procentowych, drastyczne spadki na giełdzie oraz obawy przed recesją coraz mocniej odbijają się na finansowych możliwościach średniej klasy w USA.

Konta emerytalne w USA

Najnowsza ankieta przeprowadzona przez Morgan Stanley – międzynarodową firmę zajmującą się zarządzaniem inwestycjami i usługami finansowymi, pokazuje, że ponad 62% pracowników amerykańskich z dostępem do planów 401 (K) zmniejszyło swój wkład w plan w ostatnich miesiącach.

 

Ta sama ankieta również wykazała, że 26% respondentów także ograniczyło wysokość spłaty długów,  a 25% obniżyło składki wpłacane na długoterminowe konta oszczędnościowe. 24% ankietowanych ograniczyło wpłaty na konta oszczędnościowe awaryjne i krótkoterminowe, 19% obniżyło składki na oszczędnościowe konta zdrowotne i 13% obniżyło składki na szkolne fundusze oszczędnościowe.

Wśród ankietowanych 55% podało, że ich zarobki nie nadążają za wzrostem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Aż 71% przyznało, że brak podwyżek i stres finansowy mają wpływ na to jak wykonują pracę i na ich życie osobiste. Jest to 7% wzrost w porównaniu z ankietą z 2021 roku. Procent ten martwi również managerów zasobów ludzkich. Obawiają się oni, że negatywny wpływ finansowy odbije się na wydajności pracowników. 96% liderów HR biorących udział w ankiecie stwierdziło, że firmy nie robią wystarczająco, aby pomóc pracownikom zmaksymalizować dostępne dla nich  korzyści finansowe.

 

Respondencie zapytani o to co najbardziej ich martwi wymienili:

  • 45% – trudności w regulowaniu długów
  • 44% – kryzys finansowy kraju
  • 38% – potrzeba skorzystania z kont przeznaczonych na awaryjne wydawanie
  • 36% – nieumiejętność zarządzania finansami
  • 34% – brak awaryjnych oszczędności.

Wielu również podało, że rosnące z miesiąca na miesiąc ceny żywności, czynszu, schronienia i opieki medycznej spędzają im sen z oczu.

Ankietowani spytani o to co oprócz podwyżek firmy mogą zrobić, aby obniżyć ich stres finansowy wymienili:

  • 52% – darmowy dostęp do doradcy finansowego
  • 48% – oferowanie tak zwanego celowego planowania inwestycji emerytalnych
  • 46% – pomoc w znalezieniu rozwiązań w zakresie planowania emerytury
  • 40% – warsztaty planowania emerytury.

Przedstawiciele Morgan Stanley dodają, że szybkiego zakończenia problemów nie widać na horyzoncie. Do końca roku nie należy spodziewać się poprawy warunków ekonomicznych i finansowych. Jeśli problemy finansowe i stres pracowników będą się pogłębiał może dojść do kolejnej masowej rezygnacji z pracy. A to z kolei może mocno nadwyrężyć już drastycznie okrojoną liczbę osób chętnych do pracy.

ZJ

Na co Urząd Skarbowy zwraca szczególną uwagę w zeznaniach podatkowych

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię