„Najszybsza Babcia Świata” ma 79 lat, jest Polką i właśnie zdobyła mistrzostwo Europy w biegach górskich

Dla 79-letniej Barbary Prymakowskiej wiek to tylko numer. Nazywana przez fanów „Najszybszą Babcią Świata” i „Babcią z żelaza” wywalczyła w sobotę w La Féclaz we Francji złoty medal Mistrzostw Europy Masters w Biegach Górskich.

Niesamowita Polka pokonała trudną, 10 kilometrową trasę w rekordowym czasie 1:42:24.

Zawody w La Féclaz odbywały się w formule uphill, a zadaniem uczestników było dotarcie do mety zlokalizowanej na wysokości 1518 m. Start usytuowany był na poziomie 940 m, więc jak łatwo policzyć suma przewyższeń wyniosła prawie 600 m.

„Ostatni odcinek trasy 1,3 km do osiągnięcia mety bardzo stromy. Mont Blanc zamrugał do mnie, co dało mi ogromną radość. Wysłuchałam Mazurka po raz siódmy i oczy się zaszkliły” – zdradziła za pośrednictwem mediów społecznościowych wielokrotna mistrzyni Europy Masters w biegach górskich.

Nie jest to pierwszy sukces w karierze 79-letniej Barbary Prymakowskiej. Przez ponad 30 lat pracowała jako nauczycielka wychowania fizycznego więc ze sportem ma wiele wspólnego. Jednakże wielką przygodę ze sportami wytrzymałościowymi zaczęła dopiero w wieku 58 lat. To właśnie wtedy przebiegła swój pierwszy maraton. przebiegła swój pierwszy maraton. W wieku 68 lat zdobyła Mont Blanc – jest najstarszą Polką, która może pochwalić się takim wyczynem. W 2016 roku stanęła na mecie maratonu w Chicago ciesząc się ze zdobycia medalu World Marathon Majors za ukończenie 6 najbardziej prestiżowych biegów maratońskich na świecie (Tokio, Boston, Londyn, Berlin, Chicago, Nowy Jork). W wieku 78 lat wbiegła na szczyt w czasie 1 godziny i 45 minut.

Wielkie brawa i czekamy na kolejne sukcesy!