Naukowcy odkryli przyczyny szybszego starzenia po 70 roku życia

Proces starzenia związana jest ze zmiennością genetyczną. Proces jest nieuchronny i podlegają mu wszystkie bardziej skomplikowane organizmy.

Wyjątkiem są organizmy jednokomórkowe, które rozmnażają się przez podział i nie wiadomo, która z nich jest macierzysta, a która potomna. Natomiast ceną za zmienność genetyczną jest starzenie się i w konsekwencji śmierć.

Główne objawy starzenia się:

• obniżenie masy ciała;
• przekształcenie roli skóry, zmarszczki, zwiotczenie;
• pogorszenie ostrości wzroku;
• wydłużenie czasu reakcji;
• spadek przemiany materii;
• wzrost procentowej zawartości tłuszczu w organizmie;
• zmniejszenie wchłaniania z jelit.

 

Starzenie się po siedemdziesiątce

Człowiek może żyć powyżej 100 lat. W historii zdarzały się przypadki dożywania nawet 115 lat. Jednakże średnia długość życia wynosi 70-90 lat. Proces starzenia się nie przebiega linearnie, po siedemdziesiątce przyspiesza. Główne przyczyny są dwie:

czynniki biologiczne:
brak aktywności fizycznej, niewłaściwe odżywianie i stres;

czynniki społeczne:
pogorszenie sytuacji materialnej, poczucie izolacji społecznej związane z przejściem na emeryturę, brak przygotowania psychicznego do starości.

Po siedemdziesiątce ludzie stają się słabsi i bardziej podatni na choroby. Cera staje się szara i pomarszczoną, włosy siwieją lub wypadają, pogarsza się wzrok. Oprócz cech fizycznych pogarsza się stan psychiczny. Postawa wobec życia staje się pasywna, pojawia się brak siły, polotu, bystrości.

Naukowcy z Instytutu Sangera w Cambridge ustalili, dlaczego tak się dzieje. W wyniku badań doszli do wniosku, doszli do wniosku, że za ten stan rzeczy odpowiada krew i w komórkach macierzystych szpiku kostnego. Poddano badaniu krew ludzi od wieku niemowlęcego do późnej starości.

Okazało się, że w wieku starczym następują niekorzystne zmiany w genomie, polegające na skróceniu telomerów, czyli fragmentów kodu genetycznego występujących na jego końcu. To właśnie telomery zabezpieczają komórki przed uszkodzeniem podczas kopiowania.

W mechanizmie kopiowania komórek im telomerów jest krótszy, tym większe ryzyko wystąpienia niekorzystnych mutacji. Proces ten wpływa niekorzystnie na organizm człowieka, przyspieszając proces starzenia się i może być przyczyną pojawienia się groźnych chorób.

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię