Niebieski Superksiężyc pojawi się na niebie w środę, 30 sierpnia! Tego nie można przegapić!

ksiezyc

Tegoroczny sierpień to okres niezwykłych astronomicznych wydarzeń, które zapewniły nam spektakularne widowisko na nocnym niebie.

Byliśmy świadkami zarówno tajemniczego zjawiska znanego jako superksiężyc jesiotra, jak i pięknych opadów meteorów Perseidów. Ten miesiąc zakończy się wyjątkowym widowiskiem – rzadkim niebieskim superksiężycem, który rozjaśni niebo w ostatnią środę sierpnia.

W 2023 roku mieliśmy możliwość obserwacji czterech superksiężyców, aż dwa z nich przypadły na sierpień. Superksiężyc jesiotra pojawił się na początku miesiąca, a kulminacją tego astronomicznego widowiska będzie pojawienie się niebieskiego superksiężyca 30 sierpnia, które nie będzie widoczne aż do roku 2032.

Czym jest superksiężyc?

Superksiężyc, znany również jako pełnia perygejska, to zjawisko, które występuje, gdy Księżyc jest w fazie pełni i znajduje się jednocześnie w swoim najbliższym punkcie wobec Ziemi. W efekcie wydaje się on większy o nawet 8% i jaśniejszy o 16% w porównaniu z typowym pełniowym Księżycem, informuje The Old Farmer’s Almanac.

ksiezyc

Według danych NASA, standardowa orbita Księżyca umiejscowiona jest w odległości między 226 000 a 251 000 mil od Ziemi. Jednak z uwagi na pewne odchylenia, Księżyc może zbliżać się lub oddalać od nas nieco. Superksiężycem nazywamy tylko te przypadki, kiedy Księżyc osiąga swoje najbliższe punkty wobec Ziemi, co zdarza się trzy lub cztery razy w roku.

Rzadki niebieski superksiężyc

Termin „niebieski Księżyc” odnosi się do określonej sytuacji, kiedy w ciągu jednego kalendarzowego miesiąca występują dwie pełnie księżyca. Innymi słowy, mówimy o drugiej pełni w danym miesiącu. Termin ten jest również stosowany, by opisać trzecią z czterech pełni księżyca w danym sezonie astrologicznym.

Księżyc potrzebuje około 27,3 dnia, aby okrążyć Ziemię, jednak ze względu na cykle świetlne i cienie rzucone przez Słońce, proces ten trwa około 29,5 dnia – jest to czas między dwoma kolejnymi nowiami Księżyca.

Wyrażenie „raz na błękitny księżyc” odnosi się do wyjątkowych, ale powtarzalnych zdarzeń. Zgodnie z NASA, takie zjawiska nie są aż tak rzadkie i mają miejsce mniej więcej co dwa i pół roku.

ksiezyc

Jednak niebieski superksiężyc to jeszcze bardziej wyjątkowe zjawisko. Według strony internetowej Time and Date, ostatni raz taki niezwykły Księżyc był widoczny w grudniu 2009 roku, a następny pojawi się dopiero w sierpniu 2032 roku.

Spektakl na sierpniowym niebie

Tegoroczny niebieski superksiężyc osiągnie swoje apogeum o godzinie 21:36 czasu wschodniego (ET) dnia 30 sierpnia, według prognoz The Farmer’s Almanac. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy będzie widoczny w Twojej okolicy, skorzystaj z kalkulatora wschodu księżyca udostępnionego przez tę stronę.

Pod koniec sierpnia będziemy mieli okazję obserwować największego i najjaśniejszego superksiężyc w 2023 roku.

Księżyc będzie się znajdował „wyjątkowo blisko” Ziemi, z odległością 222 043 mil, czyli prawie 17 000 mil bliżej niż średnia odległość. To wyjątkowa okazja, by podziwiać niezwykłe piękno kosmicznych zjawisk i odczuć bliskość odwiecznych ciał niebieskich.

Woda księżycowa – jak ją zrobić i jakie ma właściwości?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię