Noc Spadających Gwiazd

107

Centrum Nauki Kopernik zaprasza na spotkanie z okazji Nocy Spadających Gwiazd, czyli maksimum Roju Perseidów. W tym roku przypada ono właśnie 12 sierpnia.

 

Rój Perseidów to nic innego jak cząsteczki komety Swifta-Tuttle`a zawieszone w przestrzeni kosmicznej. Od połowy lipca do końca sierpnia orbita Ziemi przecina orbitę komety i przyciąga jej drobiny, które spalają się w ziemskiej atmosferze. Błysk, jaki wtedy generują spalające się cząsteczki, nazywany jest potocznie „spadającą gwiazdą”.

Najlepiej Rój Perseidów obserwować z miejsca oddalonego od świateł miast i innych dużych oświetlonych obszarów. W tym roku maksimum Roju przypada niestety w trakcie pełni księżyca, co znacznie utrudni obserwacje. Jednak kierownik Planetarium CNK doktor Weronika Śliwa przekonuje, że w parku obok Centrum będzie można nie tylko zobaczyć, ale i posłuchać o „spadających gwiazdach”. ”

 

Postaramy się wygasić na naszym terenie sporo świateł. Wstęp będzie wolny. Będzie można posiedzieć na Wisłą, posłuchać ekspertów i wspólnie dobrze się bawić” – powiedziała.

Początek wydarzenia o godzinie 21 w parku przy Centrum Nauki Kopernik. Szczegóły na stronie internetowej kopernik.org.pl.

IAR