Obowiązkowa kwarantanna po przylocie do Polski. Jak zostać z niej zwolnionym?

Od wtorku w Polsce obowiązują nowe zaostrzone przepisy dotyczące kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy. Wszyscy wracający do kraju samolotem kierowani będą na kwarantannę, którą w przypadku przylatujących ze strefy Non Schengen może uchylić negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany w Polsce. Nowe zasady obowiązują od 30 marca.

Osoby spoza Schengen. Testy

„Wszyscy podróżni przybywający do Polski z krajów nienależących do strefy Schengen, nawet jeżeli pokażą jakiś test i tak wszyscy dostaną decyzję o kwarantannie” – przekazał Minister Infrastruktury Marcin Horał.  Każdy z przyjezdnych będzie miał możliwość wykonania testu na COVID-19 w Polsce. „Jeżeli w Polsce uzyska wynik negatywny, to wówczas ta kwarantanna będzie zdjęta” – zaznaczył Horała.

Osoby przylatujące na Lotnisko Chopina spoza strefy Schengen podlegają obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której należy podać funkcjonariuszowi wszelkie dane niezbędne do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny – adresu zamieszkania lub miejsce pobytu oraz numeru telefonu kontaktowego, niezależnie od tego czy posiadają negatywny wynik testu wykonanego przed przekroczeniem granicy – czytamy na stornie lotniska Chopina w Warszawie. Kwarantannę skrócić może negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 wykonany po przylocie do Polski i wysłany do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin.

 

Ozdrowieńcy i osoby zaszczepione

Z kwarantanny po wjeździe do Polski zwolnieni osoby  zaszczepione przeciw COVID-19 . Będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej. Z obowiązku izolacji po wjeździe do Polski zwolnieni będą też ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy – wynika z opublikowanego w nocy rozporządzenia.

Obie informacje potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller „Z kwarantanny po wjeździe do Polski zwolnieni będą też ozdrowieńcy, którzy zakończyli izolację nie później niż 6 miesięcy przed przekroczeniem granicy, oraz osoby zaszczepione przeciw COVID-19”

? Modyfikacja zasad kwarantanny granicznej od 30 marca ⤵️

➡️ Dowiedz się więcej: http://bit.ly/nowezasadykwarantanny

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Wtorek, 30 marca 2021

 

Gdzie można wykonać test po wylądowaniu?

Zarówno międzynarodowy Port Lotniczy w Warszawie jak i Krakowie oferuje testy. Dostępne są równo szybkie testy jak i i laboratoryjne. Więcej informacji znajdziecie klikając w odpowiednio wybrany link: Lotnisko Kraków – Balice  lub  Lotnisko Chopina w Warszawie. 

AL

 

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię