Oczy – wrażliwe okno na świat. Jak chronić wzrok? Podpowiadamy

Oczy to najbardziej wrażliwy narząd ludzkiego organizmu, a zarazem jeden z najbardziej eksploatowanych.

W dobie powszechnej cyfryzacji, kiedy wzrok nadwyrężany jest czasem wielogodzinnym wpatrywaniem w ekrany komputerów, czy smartfonów, dolegliwości w postaci bólu, pieczenia, łzawienia, czy nawet zaburzeń widzenia, dotykają większości ludzi. Na szczęście istnieją sposoby łagodzenia takich objawów, a nawet skutecznego ich wyeliminowania. Jakie? Podpowiadamy niżej.

Higiena oczu na co dzień

Światło niebiesko – fioletowe emitowane przez ekrany, czy szkodliwe pasma UV potrafią skutecznie i trwale uszkadzać wzrok. Przekrwienie, uczucie „piasku” pod powiekami, pieczenie, swędzenie, nadwrażliwość na światło, a nawet zamazane czy podwójne widzenie i bóle głowy to znak, że czas zadbać o oczy.

Kiedy występują takie objawy lub któryś z nich należy unikać wielogodzinnego skupiania wzroku na jednej płaszczyźnie – w praktyce robić sobie kilku, kilkunastominutowe przerwy co najmniej raz na godzinę, w trakcie pracy przed komputerem. Warto zadbać też o dobre oświetlenie miejsca pracy, możliwie naturalne lub do takiego zbliżone. Niezbędne jest też wietrzenie pomieszczeń i odpowiednie ich nawilżanie. Niestety żaden z tych zabiegów, choć konieczny, nie uchroni przez szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

 

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem

Odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne blokujące szkodliwe pasma są dla oczu tym, czym dla skóry krem z filtrem. Niestety wiele osób o tym zapomina, czasem wręcz pogarszając sytuację, kiedy przez rozszerzone w cieniu daszka czapki, czy ronda kapelusza źrenice, do oczu dostaje się więcej niekorzystnych fal. Takie zaniedbania mogą mieć bardzo poważne konsekwencje z chorobami nowotworowymi włącznie.

Zapobiec skutecznie temu mogą szkła wyposażone w filtr skutecznie blokujący pasma światła niebiesko-fioletowego, jak i promieniowania słonecznego. W tej roli świetnie sprawdzają się szkła Transitions, które całkowicie chronią oczy przed dostaniem się w ich głąb szkodliwego promieniowania, a także przez pasmami pochodzącymi z urządzeń cyfrowych. Docenią je również osoby po 40 roku życia stosujące okulary progresywne, u których fizjologicznie rozwija się prezbiopia, czy kierowcy.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię