Od dziś ważność certyfikatów covidowych skrócona z roku do 9 miesięcy

Od dziś ważność unijnych certyfikatów covidowych zostaje skrócona z roku do 9 miesięcy. By ją przedłużyć potrzebna będzie dawka przypominająca po 270 dniach od pełnego zaszczepienia. W życie wchodzą nowe reguły zaproponowane przez Komisję Europejską w grudniu. Część krajów zdecydowała się jednak na radykalniejsze kroki.

Komisja podkreśla, że wszystkie kraje powinny stosować regulacje dotyczące podróżowania bez dodatkowych wymogów. „To zapewni Europejczykom przewidywalność jeśli chodzi o korzystanie z certyfikatów. Od 1 lutego te dokumenty będą ważne do 270 dni od pełnego zaszczepienia” – powiedział rzecznik Komisji Christian Wigand.

Jednak kraje członkowskie już korzystają z tak zwanego hamulca bezpieczeństwa, który pozwala im wprowadzić bardziej rygorystyczne reguły tłumacząc to trudną sytuacją epidemiczną i koniecznością ochrony systemów opieki zdrowotnej.

 

Na przykład we Włoszech certyfikaty covidowe będą ważne pół roku, a w Belgii tylko 5 miesięcy. Natomiast określenie dawek przypominających nie jest możliwe, bo nie ma jeszcze pełnych danych dotyczących długości odporności po ich podaniu.

IAR/

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię