Oto co każda kobieta po 50. roku życia powinna wiedzieć na temat swojego zdrowia

Ukończenie 50 lat to ważny kamień milowy w życiu kobiety. W tym wieku zachodzi wiele zmian w życiu kobiety. Od dzieci opuszczających dom po menopauzę. Wiedza o tym, czego się spodziewać może ułatwić przechodzenie przez te zmiany.

 

Oto 25 rzeczy, które każda kobieta po pięćdziesiątce powinna wiedzieć o swoim zdrowiu:

1. Choroby serca stają się największym ryzykiem śmierci

Według Centers for Disease Control and Prevention, choroby serca są główną przyczyną zgonów kobiet w Stanach Zjednoczonych, odpowiedzialną za około jedną na pięć zgonów kobiet.

2. Objawy zawału serca są różne u kobiet i mężczyzn

Kobiety częściej doświadczają objawów, takich jak ból pleców i nudności, zamiast bardziej oczekiwanego nagłego bólu w klatce piersiowej.

3. Kobiety mają większą szansę przeżycia zawału serca jeśli ich lekarzem jest kobieta

Według badań opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences, kobiety są bardziej narażone na śmierć po zawale serca, jeśli ich lekarzem jest mężczyzna. Naukowcy twierdzą, że może to wynikać z tego, że lekarze płci męskiej mają trudności z budowaniem relacji z pacjentkami, co prowadzi do „zmniejszonego przestrzegania protokołów opieki profilaktycznej i słabszej komunikacji między pacjentem a lekarzem.”

4. Jesteś bardziej narażona na raka 

Chociaż rak może zaatakować w każdym wieku, ryzyko gwałtownie rośnie po osiągnięciu wieku średniego. Według National Cancer Institute, 91% nowych rozpoznań raka ma miejsce u osób powyżej 45 roku życia. Profilaktyka raka różni się w przypadku każdej osoby, ale często wiąże się ze zmianą diety i stylu życia. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o ryzyku raka i o tym, co możesz zrobić, aby zapobiec chorobom nowotworowym.

5. Wzrasta ryzyko choroby Alzheimera

Ta choroba dotyka miliony mężczyzn i kobiet, ale kobiety są szczególnie zagrożone. Według Stowarzyszenia Alzheimera prawie dwie trzecie osób żyjących z chorobą Alzheimera to kobiety. W rzeczywistości ryzyko choroby Alzheimera u kobiet po 60. roku życia jest dwukrotnie większe niż ryzyko raka piersi w tej samej populacji.

 

6. Produkcja kolagenu spowalnia się

Z wiekiem możesz zauważyć, że masz więcej zmarszczek i cieńszą skórę. Wynika to po części z braku kolagenu – białka, które utrzymuje jędrność i elastyczność skóry. Kiedy się starzejesz, twoje ciało produkuje go kolagenu w rezultacie prowadząc do cieńszej i słabszej skóry.

7. Skóra staje się bardziej sucha

Sucha skóra może być problemem w każdym wieku, ale im jesteś starsza, tym większe jest prawdopodobieństwo, że tego doświadczysz. Według National Institute on Aging (NIA) suche plamy na skórze częściej występują u starszych populacji. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość wody i regularnie nawilżasz skórę. Pomoże to w zwalczeniu tego problemu zanim się on pojawi.

8. Następuje powolna utrata gruczołów potowych

Według NIA wraz z wiekiem skóra traci gruczoły potowe i łojowe. Twój pot może również zacząć pachnieć inaczej – jeden z wielu nieoczekiwanych sposobów, w jakie twoje ciało zmienia się po pięćdziesiątce.

9. Łatwiej o siniaki

kobiety stają się bardziej podatne na siniaki, gdyż skóra jest dużo cieńsza. Siniaki są również objawami niektóry niebezpiecznych chorób. Jeśli więc zauważysz ten objaw, koniecznie powiedz o tym swojemu lekarzowi.

10. Pojawiają się plamy starcze

Plamy starcze, znane również jako plamy wątrobowe, to płaskie, brązowe plamy na skórze, które pojawiają się u niektórych osób, gdy się starzeją.

11. Na ciele pojawiają się tagi skórne

Oprócz plam starczych na ciele mogą pojawić się tagi skórne. Według NIA te niewielkie narośle skórne występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Chociaż mogą pojawić się wszędzie, najprawdopodobniej znajdziesz je na powiekach, szyi i fałdach skóry, takich jak pachy. Tagi skórne są łagodne, ale jeśli masz z nimi problem kosmetyczny, możesz poprosić lekarza o ich usunięcie.

12. Zwiększa się ryzyko osteoporozy

Osteoporoza jest często pomijana jako ryzyko, mimo że jest to jedna z najczęstszych chorób dotykających kobiety po 50. roku życia. Centers for Disease Control and Prevention donosi, że u 24,5% kobiet powyżej 65.roku życia zdiagnozowano osteoporozę, która osłabia kości i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia złamanie.

13. Zaczyna się menopauza

Wiek 50 lat to w przybliżeniu czas, w którym kobiety powinny spodziewać się menopauzy.

14. Możesz mieć suchość pochwy

Według Mayo Clinic suchość pochwy występuje najczęściej u starszych kobiet po menopauzie. Suchość pochwy może zakłócać życie seksualne i powodować ból. Jednak schorzenie to można leczyć i jest to jedna z rzeczy, o których należy zawsze powiedzieć lekarzowi, mimo że rozmowa może być trochę niewygodna.

15. Możesz stracić napięcie mięśniowe

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Aging Cell estrogen pomaga utrzymać napięcie mięśniowe. W okresie okołomenopauzalnym i menopauzy spada produkcja estrogenu i napięcie mięśni.

16. Twoje piersi mogą się zmniejszyć

Według amerykańskiej National Library of Medicine (NLM) spadek estrogenu, który pojawia się w okresie menopauzy, wpływa również na piersi kobiet. Ta zmiana hormonalna powoduje utratę tkanki tłuszczowej, tkanki i gruczołów sutkowych. Piersi mogą wydawać się mniejsze i mniej pełne.

17. Rak piersi występuje częściej

Rak piersi jest zagrożeniem bez względu na wiek, ale kobiety powyżej 50 roku życia powinny być szczególnie ostrożne. Według Centrów Leczenia Raka w Ameryce, średni wiek kobiety, u której zdiagnozowano raka piersi, to 62 lata. Według National Breast Cancer Foundation należy wykonywać samodzielne badanie piersi przynajmniej raz w miesiącu.

18. Powinnaś sprawdzać swoją skórę

Ryzyko raka skóry wzrasta wraz z wiekiem. Rak skóry jest najczęściej diagnozowanym rakiem wśród kobiet. Według NLA jednym z najlepszych podejść do jego wykrycia jest badanie całej skóry przez dermatologa lub lekarza.

19. Możesz doświadczyć suchości w ustach

Suchość w ustach pojawia się, gdy wytwarza się mniej śliny. Według NLM ryzyko wzrasta wraz z wiekiem, a stan może powodować inne komplikacje zdrowotne. Na przykład osoba z suchością w ustach może mieć problemy z przeżuwaniem lub połykaniem, może rozwinąć owrzodzenie jamy ustnej lub nawet próchnicę.

20. Możesz zauważyć cofające się dziąsła

Według NLM cofanie się dziąseł jest dość powszechne u osób starszych. Nie jest to problem tylko czysto kosmetyczny. Cofające się dziąsła mogą w rzeczywistości powodować pewne problemy zdrowotne. Wyjątkowo odsłonięty ząb może ułatwić gromadzenie się bakterii. Ryzyko próchnicy wzrasta, jeśli nie szczotkujesz i nie nitkujesz wystarczająco często, palisz papierosy lub masz suchość w ustach.

21. Twoje włosy staną się cieńsze

Oprócz siwienia włosy mogą stać się cieńsze i bardziej łamliwe. Komórki pigmentowe włosów nie są tak wydajnie produkowane po ukończeniu 50 lat. Upewnij się, że Twoja dieta jest pełna pokarmów bogatych w składniki odżywcze, aby spowolnić ten proces.

 

22. Słabnie wzrok

Według American Optometric Association, wraz z wiekiem, widzenie w ciemności i czytanie z bliska staje się trudniejsze. Inne zmiany mogą obejmować zmiany w postrzeganiu kolorów i problemy z odblaskiem.

23. Możesz doświadczyć syndromu suchych oczu

Amerykańskie Stowarzyszenie Optometryczne ostrzega również, że zespół suchego oka może się nasilać wraz z wiekiem. Jest to częściowo spowodowane zmniejszoną produkcją łez. Twoje gruczoły łzowe wytwarzają mniej łez, co może powodować suchość, swędzenie i podrażnienie. Szczególnie narażone są kobiety na ten efekt starzenia, głównie z powodu zmian hormonalnych.

24. Wzrasta ryzyko cukrzycy

Zwłaszcza jeśli masz inne czynniki ryzyka, takie jak cukrzyca w rodzinie lub wysokie ciśnienie krwi. Jest to jeden z powodów, dla których NIH zaleca każdemu regularne badanie na cukrzycę po 45 roku życia.

25. Masz większe ryzyko zapalenia stawów

Artretyzm, stan charakteryzujący się bólem stawów i stanem zapalnym, może wystąpić w każdym wieku i jest główną przyczyną niepełnosprawności w Ameryce. Jednak prawdopodobieństwo zapalenia stawów wzrasta wraz z wiekiem i dotyka więcej kobiet niż mężczyzn.

Jak dbać o mózg seniora?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię