Finlandia i Szwecja rozważają wstąpienie do NATO

W ciągu najbliższych tygodni Finlandia ma podjąć decyzję, czy będzie chciała wstąpić do NATO. Poinformowała o tym premier tego kraju. Ani Finlandia ani Szwecja nie są obecnie członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Oba kraje zaczęły jednak rozważać przystąpienie do NATO po tym, jak Rosja napadła na Ukrainę.

Podczas spotkania z premier Szwecji szefowa fińskiego rządu Sanna Marin zapowiedziała, że ostateczna decyzja, czy ubiegać się o członkostwo będzie znana w ciągu najbliższych tygodni.

Polityk sugerowała, że Finlandia będzie chciała zostać członkiem Sojuszu. “Bycie partnerem tak jak teraz, a bycie członkiem NATO to dwie różne rzeczy. Nie ma innej drogi, by mieć gwarancje bezpieczeństwa jak poprzez politykę odstraszania, która jest gwarantowana przez Artykuł 5 traktatu założycielskiego NATO” – dodała.

 

Zarówno Finlandia jak i Szwecja od wielu lat są partnerami NATO i uczestniczą w spotkaniach politycznych i w manewrach wojskowych. Od czasu, gdy Rosja napadła na Ukrainę w obu krajach rozgorzała dyskusja o tym, czy przystąpić do Sojuszu, co miałoby dać większe gwarancje bezpieczeństwa.

Według sondaży, większość społeczeństw obu państw opowiada się za wstąpieniem do NATO.

Jeśli Finlandia i Szwecja złożą do NATO odpowiednie dokumenty, to decyzja w tej sprawie ze strony Sojuszu może zapaść pod koniec czerwca na szczycie organizacji, zaplanowanym w Madrycie.

IAR

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię