Prawdziwa twarz Matki Teresy z Kalkuty

Film dokumentalny po tytułem „Matka Teresa. Z miłości do Boga” wprowadził niezłe zamieszanie jak również pokazał inne spojrzenie na słynną zakonnicę z dawnej Kalkuty, obecnie Kalkaty.

W dokumencie Matka Teresa została oskarżona między innymi o to, że broniła i pomagała kapłanom – gwałcicielom oraz o malwersacje finansowe. Dokument szczegółowo analizuje, w jaki sposób stała się narzędziem propagandowym w rękach kościoła katolickiego i jak broniono jej wizerunku.

Na przestrzeni ostatnich lat wychodziło na jaw coraz więcej szokujących wydarzenia z życia Matki Teresy. Nazywano ją „szarlatanką” ze względu na to, że przekazywała więcej środków do Watykańskiego Banku niż inne kraje.

 

Dla przypomnienia siostra Teresa urodziła się pod imieniem Agnes Gonxha Bojaxhiu w Skopje, obecnie Północna Macedonia, w 1910 r. Po śmierci ojca ukojenia szukała w kościele. Mając 18 lat wyjechała do Dublina, gdzie wstąpiła do zakonu sióstr Loreto. Rok później przeniosła się do Kalkuty gdzie została nauczycielką. Cztery lata później stanęła na czele Misjonarek Miłości. Działała charytatywnie i pomagała ubogim.

Stworzyła potężne imperium sierocińców i domów dla umierających. W filmie można usłyszeć jak osoby współpracujące z Matką Teresą mówią, że traktowała ubóstwo i ból jako niezbędny element duchowości. Jej poglądy były dość kontrowersyjne. Napisała kilka książek o życiu zakonnicy i jej podejścia między innymi do osób chorych na nowotwór, którym odmawiała podawania środków przeciwbólowych.

„Daily Mail” podaje, że zakonnice miały nakaz biczowania się i noszenia drucianych łańcuchów z kolcami. Nawet burmistrz Kolkaty oskarżał zakonnicę, że chciała leczyć pacjentów gloryfikacją i szkodziła Kolakacie ze względu na opinie, które zostały przypisane miastu, że jest to ono miejscem dla trędowatych i żebraków.

Hospicjum w Kolkacie mimo funduszy było uznawane za miejsce niehigieniczne do życia. W Filmie omówiono również inne opinie wolontariuszy oraz spekulacje co do zarządzani pieniędzmi i sponsorowania kościoła. Najgorsze oskarżenie dotyczy ukrywania przestępstw seksualnych na dzieciach.

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię